Zamanın geçmesiyle  gelişimin ivme kazandığı son yıllarda dünyanın ilk internet sitesi yayına gireli tam 25 yıl oldu. 20 Aralık 1990’da yayına giren dünyanın ilk internet sitesi hala info.cern.ch adresinde yayın hayatına devam ediyor.

Tim Berners-Lee tarafından geliştirilen web sitesi son yıllarda adını sıkça duyduğumuz CERN’de yayın hayatına başladı. Çok basit bir şekilde hypertext temelli olarak hazırlanan web sitesi bilginin yayılması konusunda bir ilk olarak büyük önem taşıyor. 25 yıldan bugüne baktığımızda kısa zamanada ne kadar ilerleme kaydettiğimizi görmek şaşırtıcı olsa da, aslında şaşırmamız gereken Tim Berners’ın vizyonu olmalı.


Peki bu internet sitesinin yaratıcısı Tim Berners-Lee’nin akıbeti ne oldu? Çalışmalarıyla Sör ünvanı kazanan Berners-Lee tabi ki hala internet ile ilgili çalışmalarına devam ediyor.  İnternet ağının yaratıcılarından olarak, kurulmasına öncülük ettiği Wold Wide Web Konsorsiyumunda (W3C) yönetici olarak çalışmakta aynı zamanda MIT istihbarat merkezi danışma kurulu üyeliğini de yürütmekte.

Tim-Berners-Lee-ilk-internet-sitesi

Dünyanın ilk internet sunucusu

Bizler internet yayıncıları olarak ve sizler okuyucularımız olarak Berners-Lee’ye ne kadar teşekkür etsek azdır. Temelinde kullandığımız internetin bu zamanlarına gelmesinde HTML adındaki işaretleme dilini geliştirerek ve Wold Wide Web’in kurulmasına öncülük ederek dünyayı gerçekten değiştirmeyi başardı. Berners bu çalışmalarıyla şimdilerde dünyayı değiştirmek isteyen girişimcilere bile yeni bir pencere açmış oldu. Berners-Lee’nin ilk internet sitesini açmasından 50 yıl geçtikten sonra arayı nasıl gelişmelerle doldurup Berners-Lee’nin mirasını nerelere götüreceğimizi hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.