Madonna, 2008’de Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin kadın şarkıcısı ilan edildi. ABD’de gold albüm çıkarıp The Beatles’ın rekorunu kıran tek kişi. 2009’da çıkardığı Celebration albümü, İngiltere’de 1 numara oldu ve Elvis Presley’den sonra albümleri İngiltere’de hep bir numara olan tek kişi. Sadece 2015’te müzikten elde ettiği gelir: 520 milyon dolar, tek başına bu gelire ulaşan kadınlar sıralamasında, 28. sırada.

 

O, Madonna. Dünyada O’nu Tanımayan Yok.

Daha az bilinen ise, Madonna’nın girişimci yönü. Sadece sanatçı, aykırı bir ruh, bir show kadını değil. O, gerçek manada bir girişimci. Eserleri ve yatırımlarına baktığımızda açıkça görülen o ki, Madonna; sanatçı doğası ile girişimci misyonunu entegre etme becerisine sahip bir kadın. Evet, divanın özeti açıkça bu!

Sanatçı; doğal, samimi ve üretken olup, kimseden direktif almaz ve kendini araç olarak kullanırken, girişimci; zamanı yakalayıp, iş stratejisi ile hareket etmesi gereken kişidir. Madonna, bu iki dünyayı şahane bir şekilde bütünleştiriyor.

30 senede, 13 albüm çıkardı! Buna ek olarak; derlemeleri, soundtrackleri, canlı kayıtları ve remixleri mevcut. 112 şarkı yazdı. Dünya genelinde 300 milyondan fazla albüm satarak Guinness Rekorlar Kitabı tarafından tüm zamanların en çok satan kadın şarkıcısı olarak kabul edildi. Tüm zamanların en çok satan 8 sanatçısı listesindeki tek kadın şarkıcı!

Müziğin yanı sıra oyunculuğu da var. 21 film, 7 kısa film, 3 tiyatro oyunu, 10 TV dizisi ve 15 reklamda rol aldı.

57 yaşındaki, 4 çocuklu divanın, müzik kariyeri ile yetinmeyip, hoşuna giden ve inandığı alanlardaki; tekstil, kitap, belgesel, müzik şirketi, parfüm, iç giyim, spor salonu gibi işleri de devreye girince, sıralamaları yeniden altüst ettiği açık!

 

madonnna-genc-g

Star Olmak İçin New York’a Taşındı

Bir star olma hayaliyle NY’a geldiğinde, cebinde sadece 35 dolar vardı. Elbette ki ilk senesi çok zor geçti. New York, her zaman olduğu gibi, sert ve çetindi ve Madonna’nın hayatı hiç de kolay olmadı. Kirayı ödemek için, garsonluk yaptı, bir dönem resim yapanlara çıplak poz verdi, Amerikan Dans Merkezinde yarı zamanlı dans etti. Ve aynı sene, ancak 2009’da bir röportajında söyleyene dek bilmediğimiz, hayatının en travmatik tecrübesini yaşadı. Cinsel istismara uğradı!

5 yaşındayken annesini meme kanserine kaybeden küçük kız, ergenlik yaşındaki trajik tecrübesinden 2 ders çıkardı. Annesinin son günleri gibi sessiz olmayacak ve tüm dünya onun sesini duyacak, erkek vahşetinden nasiplenen bünyesi, bu algıyı ters yüz ederek tüm dünyaya yedirecekti!

 

madonna-girisim

Popülarite İçin Küçük Bir Sırrı Vardı: Şok Etmek!

Başarılı olmasında onu yaralayan bu olaylar dışında en önemli etmenler; çalışkanlığı, disiplini, cesareti, insan sevgisi, girişimciliği ve stratejilerinin belirginliği oldu. Madonna’yı, Madonna yapan, ondan çok daha iyi sesler ve dansçılar varken, onu öne çıkaran tüm bu öğelerin, şok edici bir etki ile paketlenmesi.

1985’te, Like a Virgin ile listeleri altüst ettiğinde şarkı, 6 hafta boyunca listelerde en üst sırada kaldı ve o saatten sonra da Madonna’nın tüm şarkıları artık dillerde.

Diva, dünyayı yöneten ama mahrem veya tabu olarak gösterilen ne varsa, hepsini altüst etti. Normlar, kurallar, tabular, din, seksapalite…

Sadece kendisi olarak, toplumsal normları altüst ediyor, yasak ne varsa çiğniyor ve bir zamanlar erkek vahşetinden nasiplenen ruhu, tüm Dünyaya, tabuları ve mahremi sorgulatıp, yeniden şok etkisiyle paketleyip sunarak, bir güzel afiyetle yediriyor. Ulusal kanalda küfrediyor, Like a Virgin gibi bir şarkıyla buram buram seksapelite sunuyor, hali, tavrı ile feminen ama aykırı, konserlerde pantalonunu indirip arkasını gösteriyor, bir diğer showunda göğüs uçlarını afişe ediyor, kitleleri yakalıyor ve peşinden koşturmaya başlıyor. Sen misin Material Girl diyen, ‘al sen benim materyalimsin artık’ diyor dünyaya. Topluma, bifiil ‘ayna’ görevi görüyor.

Like a Prayer gibi bir şarkıyla çıkıp dini öğelere gönderme yapıp, dindarları kızdırıyor. Kolay değil…Vatikan’dan aforoz, Papa’dan ihtar almış bir kadın var karşımızda.

madonna-girisim*3

Çoklu-Kanal Stratejisi Kullanıyor

İşler ters gittiğinde, sekteye uğramaya fırsat tanımıyor. Ne zaman ki şarkısı istediği ilgiyi göremiyor, hoop bir kitap patlatıyor, ilgilendiği Kabala öğretisinden beslenen çocuk kitapları hem de… Videosu yeteri kadar hit almıyor mu, gidiyor, Pepsi, Gap, Versace, BMW reklamında oynuyor. Toplumsal limitleri zorlayan bir belgesel olan; Truth or Dare (1991) yayınlandıktan sonra, Malawi’nin Aidsli öksüz çocuklarını konu alan bir belgesel çekiyor. Her alanda var. Kendi çektiği filmler, yazdığı kitaplar, dijital dünyada albüm öncesi ücretsiz yayınladığı şarkılar. Dünyanın en iyi DJ’leri ile çalışıp, genç kız gibi dans ediyor. Böylelikle farklı alanlarda gözüken eserler birbirlerinin destekleyicisi olup, satışları arttırıyorlar.

 

İlkelerini ve Kendi Kurallarını İzliyor

Madonna’nın tüm fotoğraflarının telif hakkı kendisine ait. İlk çekim deneyiminde, bir fotoğrafçı fotoğraflarından 5 milyon dolar gelir elde edince, derhal bu kararı alıyor ve 1985’den beri böyle çalışan Madonna’yı diğer sanatçılar takip ediyorlar. Bu işte de öncü!

Bir diğer keskin kuralı; 1986’dan itibaren şarkılarında muhakkak ilk önce kendi adının yazılması.

1992’de Mavericks adlı stüdyoya 60 milyon dolar ile ortak olup, hem kendi albümlerini çıkarmaya başladı, hem de 90’ların en çok satan diğer birçok albümünün hit olmasına sebep oldu.

 

Madonna - Secretprojectrevolution - Screengrab http://www.youtube.com/watch?v=uXfXrl4K2D4

İş Bilmekten Ziyade “İşi Biliyor”

Madonna, tam anlamıyla işi bilen bir kadın. Ne tutar, ne tutmaz farkında. Komplekssiz, sadece kendine odaklı ve tabii ki çıkaracağı esere. Sesi iyi değilse de, bunu sahne showu ile kapatıyor, sahnede çok iddialı değilse de, en iyi dansçılarla çalışırken, sunduğu görsel şölen, onun daha da ilahlaşması ve dev olması için sadece birer aracı oluyorlar. Girişimci ruhunun en önemli öğelerinden biri de; asla başkasının sözünü dinlememesi ve ait olmadığı bir kimliğe bürünmemesi. Modasını, makyajını, dönemsel arayışlarını, çalışacağı kişileri, çıkacak eserleri, hep kendi dikte ediyor. Bunu yaparken de, Madonna kalben insanları seviyor ve bu samimiyeti insanlara geçiyor. Örneğin, Ellen Degeneres lezbiyen olduğunu açıkladığında, kendisini hiç tanımadığı halde; bir mektup yazarak Degeneres’e destek sunuyor. Kalbinden geçtiği gibi davrandığı, böyle daha birçok insanlık gösterisi mevcut.

materialgirl05madonna

Sektör Dışı Yatırımlar ile Geleceğini Garantiliyor

Madonna, onu trilyonerliğe taşıyan yatırımları için ya başkasından akıl alıyor ya da sadece kendi karar mekanizması ile hareket ediyor ama bunun önemi yok çünkü o müthiş sağlamcı ve gelecek odaklı bir girişimci.

Şöhretini yaratıcılığı ve tarzı ile yakalayan diva, kızıyla birlikte oluşturduğu; Material Girl kreasyonunu 2010’da Macy’s’de satışa çıkardı. Açılışı bir akşamlık sergiyle yaparak, kendi şahsi gardırobundan kıyafet sergileyerek büyük sükse yaptı ve kreasyon tüm orta gelirli hayranlarının ulaşabileceği fiyatlardaydı.

Truth or Dare adında, annesinin parfümünden esinlenerek, bir parfüm çıkardı ve parfüm müthiş tuttu. Sırf geliri ile hız alarak, aynı isimde yeni bir kreasyon oluşturdu.

Showları ve kliplerinin dvd satışları, sırf göründüğü açılış ve gösteriler ve buna benzer etkinliklerden aldığı ücretler ve Smirnoff vodka ile yaptığı anlaşmadan edindiği gelir zaten bir hayli medyatik. Elinde, parçalarını 1987’den beri topladığı 300’ü aşkın müthiş bir sanat eseri koleksiyonu var: Dali, Frida Kahlo, Man Ray, Damien Hirst tabloları bu eserler arasında.

Londra’da 6 evi ve 18.yy harikası bir pub’ı var, NY’da 2 evi, Hollywood’da villası var.

Konserlerinden önce içtiği ve çok sevdiği hindistan cevizi suyu- Vita Coco markasına -1.5 milyon dolarlık yatırım yaptı. Menajeri ile ortaklaşa, Hard Candy spor stüdyosu zinciri kurdular. Ray of Light Vakfını kurdu.

Dikkat ederseniz; Ray of Light vakfı, Material Girl koleksiyonu, Truth or Dare parfümü, hep şarkıları ve belgesellerinin isimleri. Bu insan psikolojisine çok iyi oynayan bir pazarlama taktiği. Bir ürünün, diğer bir esere yönlendirilmesini sağlıyor.

 

madonna-girisim-2

Nakit İle Çalışarak Ekonomiden Etkilenmemeyi Garantiliyor

Madonna’nın hisse senedi konusundaki tutumu da şahane, her an güme gidebilecek borsa hisselerini reddedip, fiks faiz oranı garantileyen hükümet bonolarını tercih ediyor. Böylelikle, en son ekonomik krizden birçokları gibi etkilenmemeyi başardı.

Turlarında, önceden nakit anlaşması yapıp öyle çalışmakta.

Bankadaki nakit parası; son bilgilere göre; 700 milyon dolar.

Seversiniz, sevmezsiniz, beğenirsiniz, beğenmezsiniz ama o, ismini sonuna kadar hak eden bir diva! O, Madonna! Çalışma stili hakkındaki en ayırıcı yan ise; bomba etkisindeki kontrol mekanizması: Tüm girişimleri ve sahip olduklarının kontrolü kendi elinde. Evet, tüm bunları, hem sahnedeki, hem de girişim dünyasında yadsınamaz bir dev olan, tek bir kadın yapıyor!

3 Kişi Yorumlamış

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.