İnternet’in icat edilmesiyle birlikte, günden güne dijitalleşen hayatlarımızda alışık olduğumuz bir konu; kayıt olmak. Her gün sosyal medya sitelerine, hizmet sağlayıcı sitelere, mobil uygulamalara, oyunlara kayıt yapıyoruz, bir diğer deyişle veri bırakıyoruz. Hal böyle olunca, çağımızın en popüler konuları olan veri madenciliği, büyük veri gibi kavramlar günden güne önem kazanıyor. Dijital ortamda toplanan tüm verilerin anlamlandırılması için, her gün bir yeni girişim tanıtılıyor veya araştırma yayınlanıyor.

Peki kişisel veri konusunda durum böyle iken, dünyanın sahip olduğu veri için neler yapılıyor?

İşte bu soruya cevap ararken karşılaştım Histography.io ile. Histography.io, 14 milyar yıllık dünya tarihini, önemli olayları ile bir araya getiren, kurucuların kendi deyişi ile “interaktif bir tarih cetveli“. Benim düşüncem ise, başlıkta da belirttiğim üzere, Histography’nin dünyanın en büyük dijital tarih cetveli olduğu yönünde.

Kudüs’te bulunan Bezalel Academy of Arts and Design Görsel İletişim departmanı adına düzenlenen Bezalel’s 10×10 (2015) için bir final projesi olarak hazırlanan Histography, Ronel Mor’un danışmanlığını yaptığı Matan Stauber tarafından hazırlanmış.

Büyük Patlama’dan, İkinci Dünya Savaşı’na, Berlin Duvarı’nın yıkılışından günümüze tarihteki tüm mil taşlarını interaktif bir şekilde tarayabileceğiniz Histography, ayrıca olayları temsil eden noktaların üzerine tıkladığınızda, Wikipedia ve diğer tarafsız mecralardan sağlanan video ve makale bağlantıları ile konuya dair daha fazla bilgi alabilmenizi sağlıyor. Müthiş!

histography-tarih-cetveli

İnteraktif katalogda, 10 yıllık bir dönemi inceleyebileceğiniz gibi, milyon yıllık bir aralığı ya da “çağ bazında” tüm tarihsel olayları görüntüleyebiliyorsunuz. Bununla da yetinmeyen Histography, soldaki navigasyon ile, kategori bazlı olayları filtrelemenize olanak sağlıyor.

Spesifik olarak belirtmek gerekirse, bu kategoriler; Edebiyat, müzik, yapı, ayaklanmalar, savaşlar, icatlar, politika, kadın hakları, doğal afetler, sanat, milli, keşifler, imparatorluklar, suikastler ve din olarak sıralanabilir.

Tarihle yakından ilgilenen ve tüm dünyada yaşanan önceki tecrübenin tanınmasına önem veren biri olarak; bunun müthiş bir pazar okuması – hatta zaman aralığını değerlendirirsek “pazarlar” :) – olduğunu düşünüyorum. Sizlerin de keyifle bu müthiş aracı faydalı bulmasını umarım. İşsizliğiniz tuttukça açın, inceleyin :)

Histography’i ziyaret etmek için; histography.io

Not: Ekip 16 milyar yılı mobile sığdırmayı başaramamış malesef.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.