1 Aralık Dünya AIDS günü. 1 Aralık dolayısı ile geçmişte başarılı organizasyonlara imza atan (RED) yine iş başında. Geçtiğimiz yıllarda Twitter, Vine ve Forsquare gibi sosyal medyanın devleri ile yaptığı kampanyalarla büyük yankı uyandırmış ve AIDS araştırmaları için ciddi bir yardım toplamıştı. Bu yıl Snapchat, Instagram ve Youtube ile iş birliği yapan (RED) Dünya AIDS günü kapsamında yapacakları çalışmaları duyurdu.

Snapchat’in geofilter özelliği kullanılarak bir kampanya hazırlandı. Hazırlanan kampanyada destek vermek isteyen kullanıcılar, bir gün boyunca aktif olacak üç farklı geofilter görseli kullanarak paylaşım yapabilecek. Dünya AIDS günü için hazırlanan filtrelerle yapılan her paylaşım için (RED) organizasyonuna 3 Dolar bağışlanacak. Bu bağışın 3 milyon dolarlık kısmı Snapchat kullanıcıları adına Gates Vakfı tarafından yapılacak. Snapchat kampanyasına ek olarak, Jimmy Kimmel, Scarlett Johansson ve Barry Manilow gibi ünlüleri bir araya getirdiği, Dünya AIDS günü için özel olarak hazırlanmış müzik videosu 333,000 paylaşıma ulaştığında 1 milyon dolarlık bir bağış daha yapacak. Son olarak bunları yapamayanlar için, Instagram‘da üçüncü bir kampanya hazırlayan (RED), kendi Instagram sayfasındaki videonun her paylaşımı için,  1 milyon dolar üst sınırla, paylaşım başına 3 dolar bağış toplayacak. Paylaşım yapanlar adına bağışı tabi ki yine Gates Vakfı gerçekleştirecek.

Yapılan yardımın güzelliği bir tarafa, AIDS gibi ciddi bir hastalıkla savaşmak için gelişen teknolojiyi bu kadar etkin kullanmayı başaran yardım kuruluşunu takdir etmek lazım. İnsanlara sadece paylaşım yaptırarak, farkındalık yaratmak ve daha fazla kişiye ulaşmak için, yapılan maddi yardımları bu kadar efektif kullanmak gerçekten bu yüzyıla yakışır bir iş. Umarız kampanya yapılan hesaplardan çok daha fazla paylaşımlar alarak, ulaşabildiği kadar fazla kişiye (RED)‘in mesajını iletmeyi başarabilir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.