Kargo için drone, fotoğraf ve sinemacılık için drone çeşitleri derken, nihayet, özellikle İstanbul’da “hayati öneme sahip” drone ambulans da tasarlandı ve ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Kendi kendini idare edebilen ve İsrail’de ilk kez bağımsız uçuşunu gerçekleştiren bu kullanışlı drone, helikopterlerin iniş yapamadığı alanlara iniş yapma kabiliyetine sahip ve makul ağırlıkta iki kişiyi kaldırmak suretiyle taşıyabiliyor.

Dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen AirMule, çatışma alanı v.b. helikopter kullanmanın olanaksız olduğu durumlar için tasarlanmış. İsrail’de mukim yüksek teknoloji firması Tactical Robotics tarafından geliştirilen drone, geliştirilmesi sırasında birçok terslik ve aksi durumla karşılaşılsa da, yaklaşık 50 kilometreye kadar 450 kilo ağırlık taşıyacak şekilde tasarlanabilmiş.

Tek motorlu, dahili rotora sahip drone, İsrail Civil Havacılık İdaresi’nden alınan izin sonrası Megiddo havaalanında kurulan geçici bir deney tesisinden kalkış yaptı.

Şirket, 2016 sonuna kadar, AirMule’un ağırlık ve dolayısıyla kargo taşıma kapasitesini, testler dışında da kanıtlayacakları iddiasına sahip.

drone ambulans

 

Projenin Tactical Robotics tarafından istenilen başarıya ulaştırılıp, ulaştırılmayacağı henüz belli değil ancak, yakın gelecekte, ulaşım ve hizmet alma şekillerimizin bunun gibi araçlarla değişeceğini ön görmek mümkün. Ayrıca özellikle İstanbul’da böyle bir aracın kullanımının, çok fazla hayat kurtarabileceği aşikar.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.