Belki Disney‘in bu yönünü pek duymamışsınızdır fakat, daha çok çizgi filmleri ile ülkemizde tanınan Disney’in bilinmeyen bambaşka bir yanı mevcut. Disney büyük ölçekli şirketler arasında ilk sıralarda yer alabilicek bir teknoloji ve inovasyon vizyonuna sahip. Hatta o kadar başarılı ki, inovasyon konusunda bir çok teknoloji şirketinin çok çok ilerisinde olduğunu söyleyebilirim. Burada sadece kendi geliştirdikleri ürünlerden bahsetmiyorum tabi ki, şirketin inovasyona bakış açısı, yaklaşımı ve vizyonu her gelişimi kucaklamalarını sağlıyor ki bu haberimiz de öyle bir çalışma sonucunda ortaya çıkmış.

Disney‘in Zurich de bulunan araştırma ekibi ile ETH (Swiss Federal Institute of Technology) Zurich’in ortak olarak geliştirdiği proje kapsamında gerçek anlamıyla ‘düz duvara tırmanan’ robot bir araç geliştirdiler. Haberi ilk gördüğümde açıkcası bu kadar stabil çalışmasını beklemiyordum ama video beni ikna etti diyebilirim. ilk bakışta aslında düz zeminde gitmesine bile zor inanacağınız bir araç gibi gözükse de, düz zeminde de çok seri bir şekilde hareket ediyor. Vertigo adını verdikleri araç, duvara geldiğinde ise resmen düzlem değiştirip normal bir yolmuş gibi devam etmeye başlıyor. Şimdilik nasıl çalıştığı ile ilgili detaylı bir bilgiye ulaşamasam da Disney’in sayfasında kısaca ‘çevikliği’ sayesinde duvarda gidebildiğini paylaşmışlar.

Disney’in ‘imagineering‘ programı ile bir çok yeniliği yıllardır kendilerinden görmeye şahsım adına ben alışsam da, tüm dünyada üniversitelerle birlikte proje geliştiriyor olmak da Disney’i sadece çizgi film üreten ve eğlence parkları olan bir markadan çok başka bir yerlere konumlandırıyor. Zira ‘imagineering‘ dedikleri kavramın mucitleri olmaları bir yana, önümüzdeki yıllarda tüm markaların durmadan arayacağı ‘hayal gücü güçlü, hayal etmekten korkmayan, üretebilen mühendisler/bireyler‘ olacağını kendileriyle ilk tanıştığımızda anlamıştık. Bu tarz projeleri daha önce de geliştiren ve harika işler başaran Disney ve inovasyonları ile ilgili detaylı bir çalışma isterseniz yorum yaparak isteklerinizi paylaşmanız yeteri kadar teşvik edici olacaktır. :)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.