Sizi bir twitter kompedanına dönüştürecek tonlarca uygulama ve online araç var. Ama bu kadar çok seçenek arasında, hangi aracın işinize yarayabileceğini tahmin etmek samanlıkta iğne aramakla aynı şey.

Samanlıkta iğne arama sürecini yaşamış biri olarak, kendi adıma bu araçları zor yoldan öğrendiğimi söyleyebilirim. Tüm gün internette gezinip, Twitter’ın farklı metrikleri ve metodlarıyla ilgili araştırma yapmak, bunları da birçok servisle ve mecrayla test etmek kolay bir iş sayılmaz. Yine de bu çabamla, sizlere biraz zaman kazandırabileceksem, ne mutlu. Belki bir yorum bırakırsınız, ben de sizden birşeyler öğrenirim!

Aşağıda, o ücretsiz ve sizi birçok zahmetten kurtaran 10 aracın bir listesini bulacaksınız. Birçoğu ücretli özellikler içerse de, ücretsiz özellikleri de yeterince iyi;

Rakiplerinizin ve kendi hesaplarınızın istatistiklerini çıkarmak için;

 

twitonomy

Twitonomy

Şahane özelliklere sahip olan bu web uygulamasının ismi Twitonomy. Bir analytics aracı olarak değerlendirebileceğimiz Twitonomy, sadece kendi Twitter hesaplarınız için değil, rakiplerinizin hesapları için de istatistik çıkarma becerisine sahip. Arayüz kolay ve pratik, iyi de data çekiyor. Şans verilmeli.

Hashtag’e göre popüler tweet’leri keşfetmek için;

tweetchup

Tweetchup

Her saniye 9100 twitin atıldığı Twitter’da dijital pazarlamacılar için belki de en sıkıntılı işlerden biri hashtag ve keyword belirlemektir. Diğer ücretsiz araçlarla, sadece kendi hesabınız özelinde anahtar kelimeler bulabilirken, Tweetchup ile “bütün” kullanıcıların kullanımını görebiliyorsunuz.

Bir hashtag sorgusu yaptığınızda Tweetchup son 1600 tweeti arıyor ve en popüler olanlarını getiriyor. Viral içerik üretmek isteyenler için küçük ölçekte gayet yeterli.

 

Takipçilerinizin hangi zamanlarda online olduğunu görmek için;

tweriod

 

Tweriod

Takipçilerinizin hangi zamanlarda twitter’da vakit geçirdiğini öğrenmek adına harika bir araç. Sosyal paylaşım için ideal zamanları kovaladığımız, nerde ne zaman paylaşmalı infografiklerini yalayıp yuttuğumuz bu zamanda, aynı zamanda tweetlerinizin ulaşacağı kişi bakımından optimum zamanı çıkaran Tweriod biçilmiş kaftan.

Not : Ücretsiz hesapla bu istatistiği sadece 1000 takipçinize uygulayabiliyorsunuz.

Birçok hesaptan tweet atmayı otomatikleştirmek için;

buffer

Buffer

Tweriod gibi bir araçla takipçilerinizin ne zaman online olduğunu öğrendikten sonra, Buffer ile önceden hazırlamış olduğunuz tweetlerinizi saat ayarıyla otomatik atabiliyorsunuz. Böylece vaktiniz olmadığı durumlarda dahi, hesaplarınız planınız dahilinde sizin yerinize materyali takipçinizi ulaştırıyor. Ayrıca bu cefakar araç Tweriod, Followerwonk ve Commun.it gibi diğer araçlarla entegre çalışabiliyor.

Twitter takipçilerinizin nerede olduğunu öğrenmek için;

followerwonk

Followerwonk

Takipçilerinizin harita üzerindeki yerlerini gösteren birçok ücretsiz araç olsa da, Followerwonk içinde, sosyal saygınlık, cinsiyet, hesap yaşı, dil ve daha fazla detay bilginin grafik ve tablosunu barındırıyor. Bu anlamda diğerlerinden bir adım önde denebilir.

 

Twitter takipçilerinizin ne kadar aktif olduğunu öğrenmek için;

flitter

ManageFlitter 

Kimi zaman, içimizde takip etme ateşiyle twitter’a giriyoruz ve sonuçta bazen hiçbir içerik paylaşmayan, donuk hesapları takip ediyoruz farkında olmadan. İşte yaptığımız bu gereksiz takipleri temizlemeye karar verdiğimizde aracımız ManageFlitter olabilir.

Cevap vermeniz gereken tweetler olduğunda kullanmak için;

commun-it

Commun.it

Commun.it içerik bulmanızı ve kullanıcı ile etkileşim kurmanızı kolaylaştıran faydalı bir araç. Kişisel favorim değil ancak bilinmesinde fayda var.

 

Twitter aktivitenizi zaman içinde takip etmek için;

sumall

SumAll

Günlük aktivite raporu oluşturarak mailinize gönderen bir araç olan SumAll, enfes bir tasarıma sahip. Günlük raporlar hesaplarınızın belli aralıkladaki aktivitesini karşılaştırıyor. Basit grafikleri ve arayüzüyle, SumAll’un çıkardığı datayı okumak çok kolay. Ayrıca araç sadece twitter değil, diğer birçok sosyal ağ ile de çalışabiliyor.

 

Tweetleriniz kaç kişiye ulaşıyor öğrenmek için;

dijital-pazarlama

 

TweetReach

Twitter’daki takip/takipçi durumunua göre analiz datası çıkaran birçok ücretsiz uygulama olduğunun farkındayım. TweetReach‘ın onlardan farklı olarak yaptığı şey ise hem sizin hem de takipçilerinizin tweetlerinin popülaritesi üzerinden veri sağlaması. Ayrıca ücretsiz bir üyelikle bu datayı  PDF ve Excel dosyası olarak indirebiliyorsunuz.

Eğer siz de bu tip araçlar kullanıyorsanız ve eklemek istedikleriniz varsa, bizi de aydınlatmak adına yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.