Annie Lawless, deprosyonu yendi, kendisi için bir tutku olan taze, ham ve organik meyve suyu işini keşfetti. Şu an Suja adıyla 10 binden fazla markette GDO içermeyen meyve suları satılıyor.


Sizlere hafta boyunca nasıl başarılı olunur, bir girişimci hangi uygulamaları kullanır gibi yazılarla yardımcı olmaya çalıştık. Haftasonunun rehavetini düşünerek, sizlerle bir başarı hikayesini paylaşmak istedim. Hep öneri değil biraz da gaz verelim dedik :)

Bundan tam 5 yıl önce, Annie Lawless yataktan bile çıkmakta zorluk çekiyordu. Hukuk okuyordu ve mutsuzdu. Dersleri çok iyi olmasına karşın kendisini derin bir depresyon içinde hissediyordu ve çaresizdi.

Kendisini yoracak işler yerine, mutlu edecek bişeyler yapması gerektiğini biliyordu. O da zorunlu hobisi olan beslenme işini seçti. Lawless, küçükken çölyak hastasıydı ve bu da onu beslenme uzmanı olacak kadar çok araştırmaya itti. Küçük yaştan itibaren, meyve sularını sıkarak gerekli doğru beslenmeyi sağlamaya çalışıyordu. Özellike meyveleri manuel sıkıcılarla sıkıyordu çünkü motorlu olanlar ısı üretiyor ve meyvenin vitamin değerlerini düşürüyordu.

Lawless, tıpkı kendisi gibi arkadaşı Eric Ethans’ında meyvelere karşı tutkusu olduğunu keşfetti. İkili,  manavdan aldıkları tamamen organik meyvelerle kendi uydurdukları tarifler yaratarak çeşitli meyve suları ürettiler. Yaptıkları meyve sularını önce Yoga sınıfına dağıttılar, ardından kendi arabasıyla kapıya teslim satış yapmaya başladılar.

Talep çok hızlı büyüdü. İkilinin müşterilerinden birinin kocası, James Brennan, çok saygın ve başarılı bir işadamı idi ve meyve suyu işindeki potansiyeli gördü. İkiliye kendisinin de katılmasını arzuladığını iletti. Lawless ve Ethans, talebe karşılık vermekte zorlanıyorlardı ve Brennan’ın iş tecrübesinden faydalanabileceklerini düşündüler. Brennan, çok kısa sürede NIKA sularının kurucusu Jeff Church’ü ortak etti ve böylece Suja markası doğdu.

suja-selects-15

Raf ömrü, organik ve GDOsuz Suja ürünlerinin, büyük kitlelere dağıtımı için çok kritik bir sorundu. Manuel makinelerle sıkılan meyve sularının raf ömrü sadece 3 gündü ve bu ulusal dağıtım için sorun teşkil ediyordu. Teknolojik meyve suyu sıkıcıları kullanıp, daha uzun ömürlü ürünler üretebilirdi fakat diğer yandan besin değerlerinden feragat etmesi gerekiyordu. Bunu yapmak yerine, firma misyonuyla aynı çizgide olan bir çözüm buldu. Bakteri oluşumunu tamamen ortadan kaldıran Yüksek Basınçlı Eziciler (YBE). Bu şekilde meyve suları 30 güne kadar ilk günki besin değerleri ile muhafaza edilebiliyordu ve bu sayede ulusal dağıtım sorunu da çözülmüş oluyordu.

2012 yılında, yani kuruluşdan tam 1 yıl sonra, Suja, Whole Foods oldu. Artık 10.000’den fazla markette satılıyordu. Yıllık ciroları $80- $90 milyonu bulmuştu. Bu büyüme yatırımcıların iştahını kabarttı. Geçtiğimiz Ağustos ayında şirketin %30’unu Coca-Cola $90 milyona, %20’sini ise Goldman Sachs $60 milyona satın aldı. Bu da şirketin değerini $300 milyon olarak onayladı. Coca-Cola ile olan ortaklık, Suja’ya daha büyük bir tesis, daha ucuz toplu alım gücü ve devasa bir dağıtım ağı sağladı.

Tüm bu olanların ardından Lawless 30 yaşında bile değil. Yaşından çok daha olgun düşünceleri ve hayat felsefesi birçoğumuza ışık tutabilir. Birkaçını sizler için derledik. Daha fazlasını Lawless’ın kendi bloğunda bulabilirsiniz: BLAWNDE

1. Korku Yerine Sevgiyi Seç

Annie’nin ailesi hukukçu. Bu da Annie’nin üzerinde hukuk okuması konusunda çok baskı yapıyordu ve onlara hayal kırıklığı yaşatmaktan korkuyordu. Fakat o yinede sevidiği işe – beslenmeye gönül verdi. Okulu sebepsizce ve plansızca bıraktığını ailesine hemen mi söyledi yoksa daha sonra mı söyledi bilinmez ama verdiği kararın ne kadar doğru olduğunu zaman gösterdi.

2. Vücudunu Dinle

Annie’nin yorgunluğu ve depresyonda hissetmesi, hukuk okumanın onun tutkusu olmadığını ve kendi sevdiği işi ve yolu seçmesi gerektiğinin sinyallerini veriyordu. Vücudunuz sizin pusulanızdır. Eğer onu nasıl dinleyeceğinizi çözerseniz, size ne zaman yoldan çıktığınızı ve ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

3. Basamakları Birer Birer Çık

Lawless, okulu 5 yılda $300 milyonluk iş kurmak için bırakmadı. Depresyonla mücadele edebilmek için bir küçük adım attı. Lao Tzu’nun dediği gibi ” Bin millik yolculuk, bir küçük adım ile başladı“. Başaracağınıza inandığınız hedefler koymak, kendinize olan güveni perçinleyecektir. Lawless, kendine olan saygısını, hedefine adım adım yaklaşarak kazandığını söylüyor.

4. Evrene Teslim Ol

Senkronize olun. Lawless’ın hayatında ki fırsatlar bir tesadüf değildi. Doğru yerde doğru zamanda olmak ve fırsatları görmekle alakalı idi. Çevresinden gelen yardımları geri çevirmedi ve onlardan faydalanma yolunu seçti. Tam aksine egosuna yenik düşerek, ben tek başıma başarırım demedi. Başarı, güven, cesaret ve belki de biraz da pazarlık ile geldi.

Evrenin size ne sunacağını bilemezsiniz. Ona teslim olmayı deneyin. Mesela bir sonraki akşam yemeğinizde nereye gideceğinize bırakın bir başkası karar versin. Belki de hayat boyu sahip olacağınız bir dostunuz veya gelecekteki ortağınız sizi orada bekliyor olacak.

Steve Job’un dediği gibi ” Eğer hayatımdaki son gün bugün olsaydı, yapmak üzere olduğum şeyi yapar mıydım? Eğer cevabım üstüste birkaç gün “Hayır” ise, birşeyleri değiştirme vaktinin geldiğini anlardım.

Şimdi sıra sizde. Ya korkuyu ya sevgiyi seçin. Vücudunuzu dinleyin. Basamakları birer birer çıkın ve evrene teslim olun. Kim bilir, belki de kendinizi $300 milyonluk işinizin başında bulursunuz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.