Çocuklar doğduğu anda bir şeyler öğrenmeye başlıyor. Öyle ki dünyadaki ilk zamanlarını uzun bir süre jest ve mimikleri bile algılamakta zorlandıklarından olsa gerek, şapşal şapşal biz “eskileri” izlemekle geçiriyorlar. Biraz daha olayları kavrar vaziyete geldiklerinde ise, bu defa yükleme yapma sırası biz yetişkinlere geçiyor ve “ağzında yemek varken konuşma”, ” terliyken soğuk su içme” gibi komutlarla onları yönlendirmeye, bir nevi yönetmeye başlıyoruz.

Ancak farkına varmadığımız bir şey var: Sürekli yönlendirme ve komutlarla beslenen tazecik bir dimağ, bu direktiflere uymakla o kadar meşgul oluyor ki, kendi kararlarını ve yargılarını üretmekte epey gecikebiliyor. Özellikle ülkemizde! Ancak yine de “dur, sus, yapma, etme, bir şey olur, kurcalama” kelimelerinin revaçta olduğu evlerimizden başarılı girişimciler çıkarabiliyoruz, nasıl mı?

Biraz genetik, biraz yaradılış kaynaklı, biraz da çevredeki uygun rol modellerin etkisi ile, aslında çocuklar da “karar veren” ve “yürütmeci” kişi olma hevesine sahip olabiliyor. Bunu her zaman şımarıklık, yaramazlık olarak nitelendirmek yerine, kendini ve etrafındaki – ufak tefek de olsa – birtakım şeyleri yönetmenin tatlı hissini ona yaşatmak, bu hevesi çok iyi bilenmiş bir silaha dönüştürebilir.

Birinin kendi patronu olması kadar güzel bir şey yoktur  ve bu durumun verdiği o tatlı özgürlük hissi, girişimciliğin temelini oluşturur demek yanlış olmaz.

İşte bu nedenle çocuklar ve girişimcilik mükemmel bir eşleşmedir. Nihayetinde, birçoğumuzun sonradan edindiği “yetkili olma” hissi, onlar için oldukça doğal bir süreçtir.

Fakat, bağcık bağlamak ve yüzmeyi öğrenmek gibi, çocuklarınızın girişimci ruhunu beslerken de, sizin rehberliğinize ve ufak tefek düzeltmelerinize ihtiyaç duyacaklarını unutmayın. 

  • Engelleri fırsat olarak görmelerini sağlamak,
  • “Sıkıcı” işlerini istikrarla sürdürmeyi ve tamamlamayı öğretmek,
  • Yeni şeyler denemelerini teşvik etmek
  • Fikirlerini sesli bir şekilde çekinmeden dile getirmelerini desteklemek ve bunun gibi daha birçok yönlendirme yöntemi ile, onlarda çok erken yaşlarda karar mekanizmaları gelişmesini sağlar.

Bu da çocuklarınızın gelecekte yalnızca iyi bir girişimci olmasını sağlamaz, aynı zamanda farklı seçimler yapması halinde güçlü bir lidere dönüşmesine yardımcı olur.

Kıssadan hisselerimizi de aldıktan sonra, Tel-Aviv merkezli, akıllı telefon kullanıcı izleme uygulamaları geliştiren bir Startup olan Pumbic‘in hazırladığı şirin mi şirin infografik’e birlikte göz atarak, adım adım çocuklarımız için daha iyi bir gelecek ve daha iyi liderlik meziyetlerine nasıl temel hazırlayabiliriz birlikte bakalım.

Aşağıdaki meziyetlerden kaçını çocuklarınıza aktarıyorsunuz?

Yorumlarda buluşalım! :)

cocuklar-8-girisimcilik-yetenegi

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.