Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak adlandırabileceğimiz OLPC (One Laptop Per Child) bu yılın Şubat ayında, çocukların okul hayatı boyunca sapasağlam kalabilecek ve sürekli geliştirilebilen modüler parçalara sahip bir dizüstü bilgisayar konsepti tasarladıklarını duyurmuştu.

OLPC, bu tasarımları hayata geçirebilmek için de Avusturalya merkezli One Education ile ortaklığa gitmişti. “Her Çocuğa bir Laptop” projesi öyle popüler oldu ki, duyurunun prototiple yapılmasının, destekçilerinde hayal kırıklığı yarattığı söylenebilir.

Neyse ki, One Education yıl bitmeden, çocuklar için modüler dizüstü bilgisayarı Infinity için Indiegogo’da bir kampanya başlattı. infinity-çocuklar-için-laptop

Kısaca bahsetmek gerekirse; Infinity aslında Android işletim sisteminde çalışan, işlemci, kamera ve batarya gibi değiştirilebilir modüllere sahip bir tablet. Amaçlanan ise, Infinity’nin çocukların okul dönemi boyunca sürekli geliştirilebilir ve kırılmayacak bozulmayacak bir cihaz olması.

Şu an için kutusundan çıkardığınızda Infinity şu özelliklere sahip olacak; 8.9-inç ekran, 1.4 GHz işlemci, 1GB RAM, 8GB depolama kapasitesi (SD card ile arttırılabilir) ve düşük çözünürlüklü kameralar.

Fakat işi daha ileri götürmeyi hedefleyen One Education, Infinity’e daha güçlü donanım, Windows 10 desteği, daha iyi kameralar ve Gorilla Glass ekran sağlamanın yollarını arıyor.

50,000$ hedefle başlayan kampanyada, şu an için hala 250$’lık bir destekle bir Infinity alabilirsiniz.

Fakat One Education’ın tahminine göre, Infinity’nin gönderilmeye başlanacağı tarih olan 2016 Eylül’e kadar beklemeniz gerekebilir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.