Yakın zamanda Las Vegas CES fuarı ile ilgili bir çok haber yayınladık, fakat bu fuarın önemi, ya da sizlere gerçek önemini aktaracak konulara pek fazla değinme fırsatımız olmadı. Bu yazımda, kısaca CES’in neden bu kadar önemli ve saygıdeğer bir fuar olduğunu birkaç görselle açıklamaya çalışacağım. Öyle ki  şuan hala daha kullanmayı düşündüğümüz teknolojileri 1960’larda ürün olarak görüyor olmak, bir çoğumuz için konunun önemini biraz olsun anlamaya yardımcı olacaktır.

CES fuarının geçmişine gitmeden önce kısaca durumu özetlemek gerekirse, ilk olarak 1967’de New York’da düzenlenen fuar, 1967 yılından bu yana tüketici elektroniği başta olmak üzere, birçok teknolojinin görücü karşısına çıktığı en önemli fuar olarak kabul görmekte. 1979 ve 2003 yılları arasında rakibi olarak görülen Comdex fuarının kapanmasından sonra, özellikle Amerika’daki en önemli teknoloji fuarı olarak anılmaya başlanmıştır.  CES fuarında bugüne kadar Microsoft Xbox, Dijital görüntü kayıt cihazı (DVR), HDTV, DVD, Comodore 64, Video kaset oynatıcı gibi teknolojilerin duyurusu yapılarak, ilk kez dünyaya tanıtımı gerçekleşmiştir.

Bugüne kadar sanal gerçeklikten robotlara kadar bir çok teknolojinin defalarca tanıtıldığı fuarın geçmişine kısaca göz atalım.

ces-nintendo-headset

Resimde gördüğünüz cihaz bir Konami LazerScope. Nintendo oyunlarında kullanmak için tasarlanan cihaz, ses aktivasyonlu olarak, oyunda silahı kullanmak üzere tasarlandı. Bu ürünün tanıtıldığı yıl ise 1990. Evet, CES fuarında.

ces-kapi-acilis-1997

Karşınızdaki görsel 1997’de CES fuarı ve fuarın ihtişamlı giriş kapısı.

ces-1983-robot

Bu fotograflar ise 1983 ve 1984 yılındaki fuara ait. Sol tarafta robot asistan olarak tasarlanmış A.B.O.B. (Brains on Board) 1983 için gerçek anlamda vizyoner bir çalışma olmuş. Sağdaki görselde ise bayan Atari’nin yeni oyunu ‘Mind Link’ i tanıtıyor. Bu oyun sizin beyin dalgalarınızı harekete çevirerek oyunu düşünrek oynamanıza imkan tanıyor. Renkli fotograflar bile daha piyasada yokken bu ürünlerin tanıtılıyor olması gerçekten düşündürücü.

ces-incil-pc

Karşınızda ilk el bilgisayarı diyebileceğimiz bir ürün. Franklin Computers Tarafından 1989’daki CES fuarında tanıtılan bu ürün cebinizdeki İncil olarak piyasaya sürülmüş.

cocuk-takip-cihazi-1992-ces

A+H Inernational tarafından geliştirilen bu ürünün adı ‘Beeper Kid’. Çocuğunuzun belirlediğiniz alanda kalması için tasarlanan bu ürün çocuğunuz alanın dışına çıktığında alarm vermeye başlıyor. Hala bu konuda çalışmaların devam ettiği ve yeni yeni güzel gelişmelerin olduğu düşünülürse 1992’de ürünü tanıtan bu şahsın yüzündeki gülümsemeye hak vermek gerek.

ces-1993-sanal-gerceklik

Ve karşınızda Oculus, Hololens gibi ürünlerin babası hatta dedesi diyebileceğimiz sanal gerçeklik gözlükleri. İlk olarak 1993 Chicago CES fuarında görücüye çıkmış. Oculus’u ilk duyduğunda şaşıranlar bu ürünü gördüğünde daha fazla şaşıracaklarına eminim.

ces-cep-telefonu

Karşınızda ilk hamburger telefon. Şaka yapıyorum tabiki ürün bir çoğumuzun tanıdığı Motorola‘nın cep telefonu. Telefonla birlikte hamburgere anlam veremeyenler için hemen açıklayayım; bu fotograf gerçek bir pazarlama dehasının ürünü(!). Motorola yeni çıkardığı ürünün hamburgerden bile hafif olduğunu anlatmak için 1994’teki CES fuarında bu görseli kullanmış.

ces-1996-sanal-gerceklik

Bu görselde ise 1994’te tanıtılan şimdilerde Xbox Kinect’in dedesi sayılabilecek bir ürün. Virtual Hoops oyununu oynamak için geliştirilen sistem elinizi takip ederek yaptığınız atışları gerçekte yapmanıza imkan tanıyor.

ces-dvd-1996

Herkesin yakından tanıdığı DVD’nin ilk defa 1996’da halka tanıtımıyla karşınızda zamanın Philips CEO’su Robert Minkhorst. İlk çıktığında CD’den 14 kat büyük kapasitesi ile ciddi anlamda teknoloji dünyasında devrim yaratmıştı fakat şimdilerde bilgisayarlarımızda DVD sürücü bile bulmak mümkün değil.

gece-gorus-durbunleri-1996-ces

Yıl 1996 ve karşınızdaki bayanlar gece görüşü cihazlarını test ediyor.

1998-dijital-sozluk-ces

İlk duyduğumda bana gerçekten gelecekten gelen bir cihaz hissiyatı uyandıran Seiko tarafından üretilen Quicktionary. Anlamını öğrenmek istediğiniz kelimeyi bu teknolojik kaleminizle taratarak anında çevirisine ulaşmanızı sağlayan bu cihaz 1998 yılında halka tanıtılmış.

plantronics-telefon-ces-200

Şimdilerde kulaklık üreticisi olarak gördüğümüz Plantronics ürünün geliştiricisi Judy Baker ile karşımızda. Bu ürün CT10 kablosuz telefon olarak piyasaya sürülmüş. 2000 yılındaki fuarda tanıtılan bu ürünün başarısı ise tam bir muamma.

samsung-ilk-akilli-saat-2001-ces

Karşınızda Samsung‘un ilk akıllı saati. Bu saat SHP-100 adıyla tanıtılmış. Akıllı tarafı neresi derseniz saat kendisi bir telefon olarak tasarlanmış. Şimdilerde piyasaya çıkan Samsun Gear serisinin dedesini görmüş oldunuz. Bu ürün ise 2001 yılında tanıtılmış.

bill-gates-2003-ces-akilli-saat

Sahnede Bill Gates, ‘Personal Smart Object Technology‘ (SPOT) kapsamı altında geliştirdikleri akıllı saatlerini tanıyor. 2003 yılında tanıtılan bu ürün saat üreticisi Fossil ile birlikte geliştirilmiş.

2004-ces-philips-giyileibilir-kamera

Karşınızda giyilebilir kamera Philips Key019. 2004’te CES fuarında tanıtılan bu kamera giyilebilir teknolojiler konusunda çok iyi olmasa da bir başlangıç olmuş diyebiliriz. Tabi ki yukarıda gösterdiğimiz diğer ürünlerin yanında pek birşey ifade etmeyecektir fakat o tarihte bu küçüklükte 2 megapixel kamera ve 128 mb hafıza çok şey ifade ediyordu.

ces-2005-ses-kayit-cihazları-telefonlar

Son olarak 2005’teki fuardan farklı üreticilerden bir çok ürünü bir arada görebileceğiniz bu görsel. İçinde ses kayıt cihazlarından, telefonlara kadar geniş bir yelpazede ürün çeşidi mevcut.

 

Kısaca sizlere CES fuarının geçmişini ve nasıl bu hale geldiğini anlattım. Paylaştığım resimlerle de bu fuardaki teknolojilerin günümüze yansımalarını ve aradan geçen zamanı kendi içinizde değerlendirmeniz için bir nebze olsun başka bir kapı açmaya çalıştım. Konuyu etraflıca düşünmeniz için şimdilik size veda ediyorum, yorumlarınızı paylaşırsanız konu üstüne fikir alışverişi yapma imkanımız olabilir. Görüşmek üzere.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.