Çek Cumhuriyeti tarihinde cezalandırılan ilk hacker olan Jakub F., hapisten kurtulmanın yolu olarak çok garip bir teklif ile karşı karşıya kaldı. Bilgisayar korsanı, videosu YouTube ve Facebook’da 200.000 izlenmeye ulaşırsa ufak bir ceza ile serbest kalacak.

30 yaşındaki Jakub F.’nin, daha önce 8 yıldır illegal yoldan forumlarda Windows vb. telif hakkı içeren ürünlerin kopyalarını paylaşmaktan dolayı aldığı ceza 3 yıl ertelenmiş ve elindeki tüm PC, hard disk ve DVD benzeri “suç aletlerine” el konulmuş.

Yazılımcılara ve telif sahiplerine 8 yıldır verdiği zararın karşılığı olarak mahkeme, Jakub’u, 5.7 milyon kron yani yaklaşık 650.000 TL cezaya mahkum etmiş. Bu cezayı ödemesi zaten imkansız olan Jakub F.’ye yazılımcı şirket avukatları tarafından, cezadan kurtulabilmesinin tek yolu olarak ilginç bir öneri sunuldu. Jakub F., bilgisayar ve yazılım korsanlığı ile alakalı eğitici ve ders verici bir video çekecek ve bunu sosyal medyada paylaşacaktı. Tabi bu önerinin bir de koşulu vardı, Jakub F.’nin “The Story of My Piracy” adlı videosu en az 200.000 kişi tarafından izlenecek ya da milyon kronluk cezayı ödemeye mahkum olacaktı.

Elbette, Jakub bu öneriyi kabul etti ve profesyonel prodüksiyon ile “Korsanlığımın Hikayesi” videosunu çekti. Jakub’un hikayesinin kısa bir özeti olan videonun, yazılım korsanlığı konusunda farkındalık yaratması amaçlanıyor.

Bu yazının yazıldığı sıralarda, “ben ettim, sen etme” havasında geçen video, hala 200.000 izlenme oranına ulaşamamış durumda. Video her ne kadar Çekçe olsa da ana fikir, bin pişman Jakub F.’nin başından geçenler ve takdir edersiniz ki kendisini bu cezadan kurtarmak.

Jakob F. videoda şöyle diyor: “Yaptığımın bir suç olduğunu bilmiyordum. Bunun büyük şirketlere zarar vereceğini de. Para için yapmadım, eğlenmek için yaptım. Warezciler arasında kendime bir yer edindiğimi ve önemli olduğumu sandım. Büyük firmalar için çok küçük balık olduğumu ve benimle kimsenin ilgilenmeyeceğini düşündüm. Ama sonunda benim için bile geldiler.”

Bu sözler başkalarına ders olur mu bilmem ama bu “küçük balığı” kurtarmak sizin elinizde, karar sizin. Eğer ceza almaması gerektiğini düşünüyorsanız bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın.

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.