Akıllı telefon.

Bundan 5 sene önce, şu an bu kelimeyi duyduğumuzda yarattığı etkinin çeyreğini dahi yaratmadığı bir gerçek. Geriye baktığımda, ülkemiz altyapı yetersizliğinden kaynaklı, çalışmayan bir sürü “program” – şimdilerde uygulama diyoruz – içeren telefonlu cep bilgisayarı diyebilirdik bu cihazlara. Fakat bugün, teknolojinin hızının elverdiği ölçüde kendini geliştiren bu cihazlar, her birimizin cebinde, elinde, hayatımızı kolaylaştırmak için vazgeçilmez bir araç haline geldi. Öyle ki, bu akıllı telefonların yeni modeli çıktığında kuyruklar oluşur, çıkmadan önce aylarca dedikoduları dolaşır ve insanlar kendilerine “akıllı telefon safları” belirler hale geldi. Sosyal alanda böyle belirleyici rollere ve aktif kullanıma sahip bir teknolojik cihazın rekabetin yüksek olduğu bir pazar yaratması kaçınılmazdı. Bunun nedeni de, akıllı telefonla birlikte dünyanın ve ülkemizin bir “mobil” algısına sahip olması ve teknolojik tercihler konusunda bir evrilme aşaması yaşanması oldu. Böylelikle bir pazar gelişti ve onlarca teknoloji şirketi bu olmazsa olmaz ihtiyacı karşılamak için kolları sıvadı ve tüketiciye farklı noktalarda çözüm üretmeye çalışır hale geldi.

Bugün bu örneklerden, gurur duyduğumuz bir tanesinden, Vestel Venus‘ten bahsetmek istiyorum. Vestel‘in “Türk Teknolojisi” anlamında lider bir firma olduğundan bahsetmeye gerek yoktur sanıyorum. Zamanın gerisinde kalmak için fazlaca vizyoner olan Vestel, akıllı telefon piyasasında da tüketicinin ihtiyacını gidermeye hatta bir adım ileri götürmeye yönelik projesi Venus ile “mobil dünya” yı başta Türk tüketicisine ardından global pazarlara yöneltmeyi hedefliyor.

Vestel Venus, tamamen yerli üretim bir akıllı telefon ve “Türk Teknolojisi”ne olan önyargıyı kırmaya yetecek kadar iyi özelliklere sahip. Bu da serinin aldığı tasarım ödülleri ve cihaza özel olarak inşa edilmiş uygulamalar ile destekleniyor. Bunu biraz açmak gerekirse; dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından olan A Design Award & Competition tarafından, 2014’te Dijital ve Elektronik Ürün Tasarımı kategorisinde; Venus 5.0 X, Venus 5.5 X modeli ile birlikte Silver Winner olarak, ayrıca Plus X Award 2014’te, telekomunikasyon kategorisinde tasarım ve kolay kullanım ödülleri alan seri, telefonunuzu kumanda gibi kullanabilmenizi sağlayan Smart Remote, faydalı ve eğlenceli bilgiler içeren Vestel Takvim, ve aynı zamanda tüm vestel cihazlarıyla uyumlu VCloud bulut depolama ile entegre çalışan Venus’teki fotoğraf müzik ve videoları Vestel Smart TV’ye aktarmayı sağlayan Smart Center gibi uygulamalara sahip.

Bunun yanında, Vestel yerli ürün sorumluluğunu da üstlenip, cihaza Türkiye’nin 7 bölgesini temsilen ünlü besteci Cenk Erdoğan tarafından Venus‘e özel olarak düzenlemesi yapılan yöresel ezgilere sahip özel zil sesleri (Çayda Çıra, Üsküdar’a Gideriken, Çökertme, Misket, vb) ve Venus telefonlar için hazırlanmış Mevlevi ve Terapi temaları’nı eklemeyi unutmamış. Bunlara ek olarak da, örneklerinden bir adım öne geçmek, “akıllı” telefonun hakkını vermek ve kullanıcısının hayatını kolaylaştırmak için “Sürüş Modu, Uyku Modu, Çocuk Modu ve Toplantı Modu” gibi modlar geliştirmiş.

Siyah ve beyaz olarak iki renk seçeneği ile tüketiciyle buluşan ve Android 4.3 işletim sistemi ile çalışan Vestel Venus,  qHD 540 x 960  (IPS Gorilla Glass Ekran) 5.0 inç’lik bir ekrana, 8 MP arka ve 2 MP ön kameraya, tüm yeni nesil uygulamalar için yeterli olabilecek, 32GB’a kadar harici bellek destekli 1GB + 8GB hafıza opsiyonuna ve dört çekirdekli, 1.2GHz Qualcomm Snapdragon 200 işlemciye sahip. Vestel ayrıca akıllı telefon kullanıcılarının en temel problemini çözmeye yönelik olarak Venus’te, cihazın 1 tam gün boyunca rahatlıkla kullanılabilmesine olanak sağlayan, fazla güç tüketmeyen Snapdragon çipseti ve pil ömrü optimizasyonuna sahip değiştirilebilir 2200mAH kullanmış.

Tüm bu özellikler ve geliştirmeler Venus’te toplanırken, yerli üretim bir akıllı telefon olmanın hakkını ekonomik fiyatıyla da gözler önüne sunmuş Vestel. Satış Fiyatı 649 TL olan Venus 5.0 X; Vestel bayilerinde, Vestel e-mağazada ve Turkcell İletişim Merkezleri’nde satışta ve önümüzdeki günlerde teknoloji marketlerinde de, Venus 5.0 X’i tüketicilee ulaşabilecek.

Sonuç olarak, Vestel Venus’te dünya standartlarını yakalamaya yönelik geliştirmelerin yanısıra, yerel ve Vestel’e özel uygulamaların kullanımıyla, tüketicinin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmuş ve etkili çözümler üretilmiş. Rakiplerinden çok da bir farkı olmayan, ama yerli üretim olmanın avantajıyla uygun bir fiyata sahip olan Venus, Türk mobil dünyasının ve tüketicinin yeni gözdesi olmaya aday.

Bu yerli başka yerli!

Yazar Hakkında

Gökçen Orhan

İletişimin temellerini Ege Üniversitesi'nde, Satış&Pazarlama'yı Philip Morris'te, Reklam ve Sosyal Medya'yı Miami Ad School'da öğrendi. Inveon'da harika insanlarla gerçekleştirdiği İş Geliştirme faaliyetlerini sonlandıran Gökçen, e-ticaret, dijital iş geliştirme ve omni-channel operasyon kurguları üzerine kendini geliştirirken, orta ve büyük ölçekli şirketlere on-demand iş geliştirme ve dijital danışmanlık yapıyor. Kafa Tech'de girişimcilik, iş geliştirme ve dijital pazarlama üzerine yazan Gökçen, beyin fırtınası yapmaktan ve bir şeyler inşa etmekten zevk alır. Herhangi bir şey!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.