Dünya’nın en zengin işadamı size garanti başarı ve kariyer tavsiyesi veriyorsa, akıllıca olan onu dinlemek olur.

Eğer kendine hayatı boyunca başarılı olmuş bir rol model arıyorsan, ortak kanı herhalde Bill Gates olur. Kurduğu Microsoft şirketi tüm endüstriyi kökünden değiştirdi. 80 milyar $ gibi bir varlık ile Dünya’nın en zengin insanı. İş hayırseverliğe geldiğinde de eline kimse su dökemez. Yaptığı yardımlar Dünya’yı daha yaşanılır bir yer haline dönüştürdü. He birde, hayallerini gerçekleştirdi ve her ofise, her masaya bir bilgisayar koydu.

Peki başarısının sırrı neydi? Tabiki en önemlisi, doğru zamanda, doğru yerde, doğru ürünle olmasıydı. Fakat bu yeterli değildi ve yıllar içerisinde başarısının devamlılığının belli başlı geliştirdiği özelliklere bağlı olduğunu gördü. Bu öneriler her kesimden her sektörden insanın işine yarar cinsten.

1.  “Hayır” Demesini Bilmek Lazım

Bu, Bill Gates’in Warren Buffett’ten aldığı bir öneri idi ve zengin ol olma, başarılı ol olma, herkesin öğrenmesi gereken en önemli özellik. Her zaman karşına bir sürü davet, fırsat, imkan çıkacaktır. Önemli olan hangisine evet, hangisine hayır diyeceğini bilmektir. Senin için önemli olanı bilir, vaktini boşa harcamazsan, en önemli kazanımı baştan, çaba sarfetmeden kazanmış olursun.

2. Eleştiriyi Kabullenmeyi Öğren

Bill Gates, Business @ Speed of Thought adlı kitabında ” En çok nerede geliştirmeye ihtiyaç duyduğunu öğrenmek için kötü haberlere ve eleştiriye kucak aç” diye yazmıştır. Sadece eleştirmek için hatalarının yüzüne vurulması, nerde yanlış yaptığının söylenmemesi kimsenin hoşuna gitmez. Bu tarz eleştiriler gelişimini yavaşlatmaktan daha fazla işe yaramaz.

Diğer yandan, hatalarını söyleyen, nerelerde hata yaptığını objektif bir bakışla sana anlatan herkese kucak açmalısın. Bil ki bu tarz insanlar, sana çok güzel olmuş demekten daha öteye gidemeyen insanlardan çok daha değerlidir.

Tabiki boş eleştiri ile dolu eleştiriyi birbirinden ayırt etmek sana düşen bir iş. Fakat yine de bir daha ki sefere biri sizi eleştirmek isterse, durun, dinleyin, teşekkür edin ve öğrenin.

3. İyimser Ol

Yaşadığımız Dünya’da iyimser olmanın çok da kolay olmadığının bilincindeyim ama iyimserlik olmadan hiçkimse şirket kuramaz, yatırım yapamaz, ya da yeni bir ürünü deneyemez. Yaptığı buluş seks trafiği, açlık ve aşırı fakirlik gibi üzücü konuları kapsasa da, Gates her zaman iyimserlik taraftarı olmuştur. 2013 yılında Stanford’da ki bir konuşmasında ” İyimserlik, genellikle sahte umut olarak adlandırılır, fakat unutmayın ki hayatta sahte umutsuzluk da var” demiştir.

4. Başarısız Olmaya İstekli Ol

The Road Ahead adlı kitabında “Başarı, berbat bir öğretmendir. Akıllı insanları, kaybedemeyecekleri konusunda baştan çıkarır” diye yazmıştır. Bugünün başarılı ürünü yarının modası geçmiş ürünleri olmaya adaylar. Tıpkı Masaüstü bilgisayarlar gibi.

Başarıyı, başarısızlıktan daha sevimli bulabilirsin ama unutma ki bugünün başarısı, dünün başarısızlıklarından aldığımız dersler sayesinde gerçekleşti.

5. Hedefe Odaklan ve Ona Doğru İlerle

Bill ve Gates Vakfının yıllık yayınında Bill Gates, buharlı motorlardan bahsetti ve “Eğer kendinize net bir hedef seçer ve hedefinize ulaşmanın doğru yolunu bulursanız, inanılmaz bir ilerleme sağlarsınız” diye kaleme almıştır. Bir kişiyi takip ederek doğru hedefi ve yolu bulmak çok zordur.

Zaten kolay olsaydı bunu herkes yapıyor olurdu.

Herkes hayatında başarısız olur. Büyük işadamlarına göre başarısızlık yaşamamış bir kişi yönetici olmaya aday bile olamaz. Başarısızlıktan korkmayın, iyi niyetinizi kaybetmeyin, hayır kelimesini gerektiği yerde kullanın ve eleştirilere açık olun.

 

4 Kişi Yorumlamış

  • Toygar Ateş
   Toygar Ateş

   Sizlerin ilgisini çekecek ve azıcık da olsa yardımcı olacak bir şeyler yapabiliyorsak ne mutlu. Desteğiniz için çok teşekkürler.

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.