Eğer siz de benim gibi bir otomobil tutkunuysanız, İngiliz BBC kanalında yıllardır yayınlanan efsane program Top Gear‘ı az çok bilirsiniz. Ve bu TV programının sunucusu Jeremy Clarkson‘ı da.

Benim için Top Gear, oto tanıtım programlarının sinsi Breaking Bad’i, vahşi Game of Thrones‘u, sempatik Friends‘i. Yani aradığınız her şey var.

Diğer otomobil TV programlarından çok daha farklı, alaycı, esprili, üzerinde düşünülmüş ve bir o kadar da çılgın. Bu deli adam ve yardımcıları Richard Hammond ve James May bu sefer ne çılgınlık yapacaklar diye izlemekten alı koyamazsınız kendinizi.

Bi örnek vereyim diye düşünmeye kalktığımda aklıma yüzlercesi geliyor ve hangisini yazsam diye düşünürken, bölümleri hatırladıkça hafif bir gülümseme geliyor; durduramıyorum. F16 Jet uçağı ile Bugatti Veyron yarıştırmasını, Karavan-fobik olan Jeremy’nin fırsat buldukça karavanlara girişmesini, Tank mermisi ile Range Rover’ı vurmaya çalışmasını, arabadan tekne yapmalarını ve yarışmalarını, Audi RS4 ile bir dağcının tırmanma yarışını, Dubai sokaklarında Lamborghini SV ile Mercedes SLR kapışmasını… hangisini yazsam bilemedim.

Top-Gear-Tank ve Range

Dünya’da DVD’si en az bir Blockbuster film kadar satan başka bir -otomobil- TV programı bilmiyorum.

İşte bu efsane program, geçtiğimiz sene Jeremy’nin yapımcısını yumruklaması ile yayından kaldırılmıştı. Hayranları milyonlarca imza toplayıp BBC’ye ve yapımcı firmaya gönderdiler fakat sonuç alınamadı. Gerçi bu Jeremy’nin ilk vukuatı değildi. Daha önce de birçok kez yayından kaldırılmış veya yayın cezası almıştı. Arjantin‘de çekim yaparken, Arjantin’in değerlerine ters düşecek ve alaycı bir tavırla, kullandığı aracın plakasını, kaybettikleri en büyük savaş olan Falklands Savaşının tarihi ve adı anlaşılacak şekilde H982 FKL olarak seçmiş ve akabinde Arjantinliler tarafından taşlanarak ülkeden kaçmak zorunda kalmıştı.

clarkson-nazi-selamıBir diğer vukuatı ise, Aralık 2005’de Alman arabalarından bahsederken Hitler selamı yaparak espri yapması sonucu Almanya’nın ve yahudilerin tepkisini çekmesi. Sonuç: Program bir sezon yayından kaldırıldı, yine de yeni sezonda iş başı yaptı.

Fakat bu son yumruklaşma olayında baltayı taşa vurdu ve imza kampanyalarına rağmen affedilmedi. BBC, Jeremy yerine programı Chris Evans’ın sunacağını açıklamış ve büyük hayal kırıklığı yaşatmıştı. Bugün, Chris Evans, yeni sezon çekimlerinin bitmek üzere olduğunu ve programın 8 Mayıs’ta tekrar başlayacağını duyurdu. Ayrıca programın formatının eskisiyle alakalı olmayacağını da yazan Chris Evans, şimdiden birçok Top Gear tutkununu yüzüstü bırakacağının sinyallerini vermiş oldu.

Jeremy Cephesinde Durum Ne?

Top Gear’ı asıl Top Gear yapan kişi olarak Jeremy’de tabii ki boş durmadı, zaten boş da bırakmadılar. Programın namının Dünya tarafından bilinmesi birçok yapımcının iştahını kabartıyordu. Bunların arasından bir tanesi hem bütçesi ile hem de bakış açısı ile Jeremy’yi imza masasına oturtmayı başardı.

Kim bu babayiğit sorusunun cevabı Amazon.com.

Bilindiği gibi Amazon.com da HDMI bağlantılı bir stick üzerinden TV yayını yapmak için kolları sıvamış ve Apple TV, Roku ve Hulu gibi üreticilerin arasına Amazon Fire TV Stick ile girmişti. Kendini bu sektörde kanıtlayan Amazon, artık bir adım öteye gidip kendi TV şovlarını kendi finanse etmeye başladı.

Bunlardan biri de Jeremy ve ekibinin adı Top Gear olmayacak ama formatı aynı olacak programı. Jeremy’ye oldukça güveniyor olmalı ki, program bütçesinde hayli cömert davranmış. Tam 160 milyon Sterlin yani yaklaşık 240 milyon dolar. BBC’nin Amazon’a göre daha kısıtlı olan bütçesi ile mucizeler yaratan Jeremy ve ekibinin yeni sezonda neler yapacağını merakla bekliyor olacağım.

Amazon, Jeremy ile 36 bölümlüğüne anlaştığını açıkladı. Hatta birde Jeremy ile tanıtım filmi çektiler. Bu kısa filmde Jeremy’nin ekranda sekmede çıkan BBC yazısını burun kıvırarak “bide bu” diyerek geçmesi tam da özlediğimiz Jeremy işi bir iğneleme idi.

Bu arada yazının başında bahsettiğimiz Arjantin olayından Jeremy yırttı dediğimiz bir anda, Arjantin Savcısı tekrar dava açtı ve 3 yıla kadar hapsini talep etti. Olayın alevlenmesine sebep Amazon ile yapılan bol sıfırlı anlaşma olabilir mi?

Öyle ya da böyle, 7’den 70’e otomobil programını kadın erkek herkese sevdiren bu adamı – televizyonun yaramaz çocuğu – gibi klasik bir damgalama ile göndermeden önce, bana, her programda “daha uçuk ne yapabilir ki” sorusunu defalarca kullandırdığı için kendisine teşekkür ederim. Olması gereken TV yayıncılığı ve bakış açısı budur.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.