Son zamanlarda gördüğüm en enterasan projelerden biri dersem yalan olmaz. Almanya’da ürün yöneticisi olarak çalışan Caspar Wrede basit ama farklı bir işe imza atmış. Batan girişimlerin tweet atmayı bıraktıklarını fark eden Caspar, buradan yola çıkarak girişimleri bu yolla izlemeyi düşünmüş. Amerika’da bulunan girişimleri  twitter üzerinden izleyen basit bir çalışma yapan Caspar, 40 gündür tweet atmayan girişimleri ‘sağlıksız180 gündür Twitter’da etkinliği bulunmayan girişimleri ise ‘batık‘ olarak kategorilendirmiş. ‘Batmış girişimler tweet atmaz!’ diyen Caspar, Deathwatch.io üstünden takibinde bulunan tüm girişimlerin durumlarını görebilmeniz için de güzel bir çalışma yapılmış.

Tehlikeli olarak adlandırdığı aralıklarda bulunan girişimlere tweet atarak durumlarını soran ve kaç gündür Twitter’da aktif olmadıklarını hatırlatan bir Twitter botu yardımı ile bilgi vermeyi unutmamış. İlk bakışta internette dolanan milyonlarca fikirden sadece biri olarak gözükse de, girişimler için yüklendiği misyon buradan baktığımda naif ve güzel gözüküyor. Özellikle bir çok girişimin duyurusu yapıldıktan 1 ay sonrasında kadar dayanamadığı ve her gün yenilerinin türediği şu günler de belki fikir edinmek için bile faydalı olabilir.

Tabi ki girişimcilerin bir sürü koşturma içinde Twitter’a vakit ayıramaması gayet doğal olsa da, sosyal medyanın önemini gözden kaçırmamamız ve bir şekilde buralarda da bulunmanız için sizi teşvik etmeye çalışması bile bu kadar basit bir uygulamanın misyonu için yeterli olacaktır. Temel olarak kimsenin başında uzun uzun mesai harcamasını gerektirmeyen güzel bir kurguda çalıştırdıkları sistem, kurucusu için de boş vakitlerini değerlendirerek geliştirebileceği bir proje olmuş. Tabi ki  bu projenin geleceği konusunda çok umutlu olmadığımı söylemeliyim fakat girişimlerin datalarını tutan Crunchbase gibi sitelerin eksiklerinden birisi batmış girişimler konusunda pek fazla bilgi bulamaması, bu eksiğe bulunacak akılcı bir çözüm bu tarz sitelerin elindeki datanın sürekli güncel kalması konusunda ciddi anlamda yardımcı olacaktır. Kim bilir belki ilerleyen günlerde Caspar Wrede’ı bu projesiyle çok farklı yerlerde görebiliriz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.