Singapur’da bulunan Nanyang Teknoloji üniversitesi tarafından geliştirilen bu küçük çip sayesinde, piller ile ilgili bir çok sorunun önlenmesi hedefleniyor. Bu küçük çip, bataryayı sürekli olarak takip ederek, şarj ihtiyacını doğru bir şekilde analiz ediyor. Bu analizler sayesinde hem pilin ömrünü uzatırken, hemde kullanımdan kaynaklı pilin çabuk bitmesi, uzun sürede şarj olmaması gibi sorunları da çözdüğü yapılan testlerle kanıtlanmış.

piller-icin-cip

Gelişen teknoloji ile birlikte, bir çok cihazımızın kablosuz olarak çalışmaya başlaması ve içlerinde bataryalar bulundurması yanlış kullanımlarda bizler için de tehlike arz ediyor. Arabalardan, mutfak aletlerine hatta evlere bile piller aracılığı ile enerji vermeyi konuştuğumuz şu günlerde, pillerin sağlıklı çalışması da bir o kadar önemli bir konu. Geliştirilen çip sayesinde pillerde oluşabilecek sorunları da önceden gözlemleyip, gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacak olması önemli özelliklerinin başında geliyor. Pillerimizin boyutu büyüdükçe, yaratabilecekleri sorunlarında boyutunun onlarla birlikte büyüdüğünüde göz önünde bulundurursak, gelecek için güzel bir adım olduğunu söylemek gerek. Her gün milyon adet üretilen pillerin çok küçük oranında bu sorunların yaşandığını düşünebilirsiniz, fakat adetler bu derece büyük olunca küçük bir oran bile binlerce insanın hayatını kurtarıyor diyebiliriz. 

2016’ının sonunda tüm pillerde kullanılmak için hazır hale gelecek bu teknoloji, teknoloji devleri tarafından nasıl karşılanacak hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.