İnternetin hayatımıza girdiği ilk günden bu yana, bilgiye ulaşmanın kolaylaşmasıyla, dünya üzerindeki tüm başarılı insanlar adeta gözümüzün önünde yükseldi. Başarı hikayeleriyle dolu internet ve teknoloji girişimciliği, bir çok modern zaman kahramanının yolculuğuna ışık tuttu. Üne ve şöhrete, tüm insanların beğenisine, bir insan ömrünün dörtte biri kadar sürede erişen ve “efsane” statüsü kazanan başarılı insanlardan tavsiyeler okuduk uzun zamandır. Peki onların başarıya ulaştığı yolun aynını izlersek, biz de bir gün onlar gibi “efsane” olabilir miydik?

Elbette, başarılı insanların izlediği yolu takip etmenin zararı yok, onları taklit ederek başarıya ulaşanlar da yok değil fakat; tarif üzerinden gitmeyi düşünürseniz, muhtemelen başarısız olacaksınız.

İşin içine girdiğinizde, diğer tüm başarılı insanlar için içe yaramış olan metodlar farklı nedenlerle sizin için geçerli olmayabiliyor. Ve en muhtemel senaryo da zaten bu. Onların yolunu izleyerek, bir Steve Jobs ya da Mark Zuckerberg kadar başarılı olmayı becerseniz bile, sahip olduğunuz başarının onlarla aynı yolu izleyerek gelmediğini ve farklılık yarattığınızı göreceksiniz. 

Öğrenmek açık büfede yemek seçmek gibidir, sevdiklerinizi seçin.

Öğretici ya da ilham veren bir blog yazısı ya da kitap okuduğunuzda kendi fikirlerinizi üretmek için yapabileceğiniz birşey var. Kaynakları okurken sadece kendinize uygun olan kısımları not alın, ve geri kalanını umursamayın. Çünkü her insan gibi sizin de bir kapasiteniz var ve gereksiz bilgilerle onu doldurmak yerine, iş yapış şeklinize uygun ve size mantıklı gelenleri ayrıştırarak ilerlemek üretkenliğinizi artıracaktır. Ve evet, buna bu makale de dahil.

Ayrıca, etrafınızdaki insanların sizi denemek istediğiniz düşüncelerinizden vazgeçirmesine izin vermeyin. Birşeyin olup olmayacağını anlamanın en iyi yolu denemektir.

Kendinizi en iyi siz tanırsınız.

Fikirlerini beğendiğiniz ve takdir ettiğiniz insanların, inandığınızın aksi yönde fikir belirtmeleri sıkça karşılaşılan ve heves kıran bir durumdur. Bu insanların tavsiyelerini dinlemek zorunda olduğunuzu ve tek yolun bu olduğunu hissedebilirsiniz ama inanın bazen hiç de öyle değildir.

Kendi yolunuzu çizme konusunda bir terzinin size takım dikmesi gibi düşünün. Üstünüze tam oturan bir takım, seri üretimden değil, maharetli ellerden, özel yapım olarak çıkar. Sınırsız bilgiye erişimimiz olan günümüzde, kendinize en uygun yol haritasını çıkarmak mümkün. “Kolları kısa” , “paçaları uzun” olmuş dememek için, kimi zaman kendi içinde tutarsız da davranabilen başarı efsanelerini gözünüzde büyütmeyin. Nihayetinde onlar da sizin gibi insandır.

Okuyun, okuyun ve okuyun.

Bilginin gücünü asla küçümsemeyin. İnternet üzerinde ve kitaplıklarda binlerce satır bilgi, teknik ve yöntem sizlerin onları keşfetmenizi bekliyor. Herhangi bir alanda büyümeyi sağlamak için, okumak hayati önem taşır. Özellikle de yaratıcı alanlarda. Birinci elden tecrübe etmek dışında -ki bu iş anlamında çoğu zaman vakit ve maddi maliyet anlamına gelir- okumak birşeyi öğrenmek ve ondan ilham almak için izleyebileceğiniz en pratik ve doğru yoldur.

başarı-bilgi-okuma

Aklınızın sınırlarını keşfedin.

İnsan beyni, okuma yaparken her bir kelimeyi zihnimizde bir resme dönüştürür. Birşey izlerken ise, hazır görsel bilgiyi işler. Okumanın, bir film izlemekten daha öğretici olmasının sebebi budur. Aslında iki şekilde de bilgiyi edinirsiniz fakat hayal gücünüz ile zihninizde canlandırma yeteneğini sadece okumak geliştirir. Bu yüzden beyin, üzerinde daha çok işlem yaptığı yazılı materyali daha uzun süre hafızasında saklar ve bu sayede yeni fikirler üretebilir.

Yeterince okuduğunuzda, başarı için kendi yolunuzu oluşturabilir ve o taklit etmeyi düşündüğünüz liderlerin sizin yerinize başarı yolunu açamayacağını anlarsınız. Bu yolu yaratıp başarıya ulaştıktan sonra da bir kitap yazarak diğerleriyle bilgi birikiminizi paylaşabilirsiniz.

Yeni fikirler dolmuş gibidir, dolmadan kalkmaz.

Okumaktan maksimum verim almak mı istiyorsunuz? İşte sırrı : herşeyi okumalısınız. Evet, etrafınızda bulabildiğiniz ulaşabildiğiniz her küçük bilgi parçasını – alakasız olduğunu düşünseniz bile- okumalı ve değerlendirmelisiniz. Favorilerinizi tekrar tekrar okumak yerine, yeni kitaplar, makaleler ve yazılar okumalısınız. Çünkü yeni fikirler bir dolmuş gibidir, dolmadan kalkmaz. Müşterileriniz de öğreneceğiniz yeni bilgiler.

Bunun yerine, sadece katıldığınız ve hoşunuza giden şeyler okursanız, başarı, yaratıcılık ve genel olarak hayat konusunda oldukça dar bir bakış açısının içine sıkışıp kalırsınız.

“Ne alaka?” demeyin, okumaya devam edin.

Normalde okumayacağınız, hatta okumaktan nefret edeceğinizi düşündüğünüz şeyler okuyun. Kimi zaman taban tabana zıt düştüğünüz kişilerin fikirleri, sizin için ilham kaynağı olabilir. Kendi adıma, asla işime yaramayacağını düşündüğüm kitaplar dolusu yazı okuduğumu itiraf edebilirim, ama eğer bunların herhangi biri, yarın bana kullanılabilir ve iyi bir fikir olarak dönecekse, buna değer.

Neden mi? Çünkü bu yazıyı okuyorsanız, eğlenmek için değil profesyonel yol haritanızı çıkarmak için okuyorsunuz. Ve emek vermeden bunu başarmanız pek mümkün değil.

Başarmak için sabırla araştırın.

Bir girişimci olarak, bilgiyi sadece zevk için değil araştırma amaçlı da tüketmeyi düşünmelisiniz. Bir kitap ya da yazı okuyarak, birkaç yoruma bakarak, not almadan devam etmeyin. Ya da böyle yapıyorsanız, kendinize geliştirmek adına birşey yaptığınızı düşünmeyin.

Sindirerek yapacağınız okumaların ardından küçük bilgi parçacıklarının nasıl da bir araya gelip bir bütün oluşturduğunu, ve bu bütünün, diğer düşüncelerinizden farklı olarak ne kadar orijinal ve taptaze olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız. İlhamın ne zaman geleceğini, ya da 2 aydır aramakta olduğunuz bilginin bir sonraki cümlede saklı olup olmadığını, okumadan ve not almadan asla bilemezsiniz.

Parçaları birleştirin.

Okuduğunuz yazıların ve aldığınız notların uzay boşluğunda salınır gibi, sağda solda yitip gitmesine izin vermeyin. Bunların üzerinden geçerek, edindiğiniz küçük parçaların birbirine uyumlu olup olmadığını test edin. Unutmayın, çok iyi fikirler ancak birkaç iyi fikrin bir araya gelmesinden oluşur. Doğru zamanı kollayın ve parçaları birleştirin.

Sonuç

Oluşturacağınız geniş bilgi yelpazesiyle, diğer insanların size dayattığı “kuralları” esnetebilir ve kendi beklentilerinize uydurabilirsiniz. Mutlaka izlenmesi gereken bir tavsiye olarak düşündüğünüz fikirlerin, kendi yolunuzla ulaşabileceğiniz başarıdan sizi alıkoymasına izin vermeyin.

Ve şunu aklınızdan çıkarmayın; hiçbir saygın liderin lafını direkt doğru olarak kabul etmemelisiniz. Bireysel sonuçlar her zaman değişkenlik göstereceği gibi, yeni ve büyük birşeyle ortaya çıkmak istiyorsanız, herşeyi sorgulamalı, meydan okumalı ve test etmelisiniz. Bu sayede uzaktan hoş gelen davulun sesini yakından kendi adınıza dinleme şansına erişirsiniz!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.