Hepimizin bir hayali var. Hepimizin olmasa da çoğumuzun hedefleri, – eğer bu yazıyı okuyorsanız sizin de – planları var : hepsi de başarılı olmakla ilgili. Fakat bireysel “başarı” tanımınız ne olursa olsun, ona ulaşmak genelde zorlukları beraberinde getirir. Hayata nasıl baktığınız ve başarıyı nasıl tanımladığınıza göre bu hedefler, gerçekleştirdiğiniz eylemler ve planlarınız değişebilir. İşinde başarı, sosyal anlamda başarı, başarılı baba, başarılı anne olmak, başarmak ve kendini gerçekleştirmek, ve daha birçoğu. Bunun için de, herkesin kendisi için belirlediği  bir başarı seviyesi vardır. Buna rağmen, çoğu zaman o büyük başarılara ulaşmakta başarısız oluruz ve nedenine dair en ufak bir fikrimiz yoktur. Neyse ki, herkesin farklı bir şekilde yapıp, mevcut durumlarını değiştirebileceği ve onları hak ettikleri başarıya ulaştırabilecek birkaç şey var.

Bunlardan 5 tanesi aşağıda sizi bekliyor;

1. “Kusursuz” stratejiyi aramaktan vazgeçin.

Başarılı olma misyonunu ciddi alan birçok insanın kafasını fazlasıyla meşgul eden, geceleri doğru dürüst uyutmayan ve hatta obsesif hale gelmesine neden olan şeylerden biri, amaçlarına ulaşmak için “mutlaka” ihtiyaç duyduklarını düşündükleri, o “kusursuz” stratejileridir. Gerçek şu ki; hiçbir zaman ve hiçbir şeyi yapmak için “kusursuz” bir zaman yoktur, ve kusursuz strateji diye bir şey de yoktur. Her gün birçok insan yapmak istediği şeyleri planlamak için o kadar çok zaman harcıyor ki, bir şeyleri “gerçekten yapmaya” başlamakta başarısız oluyor. “Onu da yapıcam” , “bunu da yapmalıyım” derken, hiçbir zaman fikirlerini hayata geçirmiyor, geçiremiyor. Bir stratejiyi oluşturmanın ilk adımı, onu üstüne kuracağınız şeye başlamaktır. Kervan yolda düzülür ve evet, strateji de yolda planlanır. Onu işe koyulduktan sonra düşünebilir, aldığınız sonuçlarla daha somut bir şekilde karşılaştırma yaparak, planlarınızı düzenleyebilirsiniz. Doğmamış çocuğa don biçmeyin yani!

2. Problemleri değil, fırsatları görmeniz gerek.

İrili ufaklı engellerle karşılaştığınızda, her birini problem haline getirip kafanıza takarsanız, kendinizi negatif bir ruh haline sürüklersiniz ve bu da sizi başarıya ulaşmaktan alıkoyacak yegane şeylerden biridir. Bunlar yerine, bu engelleri karşınıza çıkan fırsatlar olarak görmeye başlarsanız, daha fazla başarıya sahip olmanız, sadece zaman meselesidir. Hemen şimdi, kendinize bu konuda bir hedef belirleyin. Bu hafta karşılaştığınız problemlerden bazılarını fırsat olarak görmek için kendinize söz verin. Bu öğrenmek için bir fırsat, deneyim kazanmak için bir fırsat ya da size zararı olan fakat o güne kadar farkına varmadığınız bir şey ya da kişiden kurtulmak için fırsat olabilir. Bazı problemlerin getirdiği fırsatları görmek zordur, fakat yeterince derine inerseniz, en zorlayıcı durumlarda bile pozitif tarafların olduğunu göreceksiniz.

3. Kendinize aşırı bilgi yüklemeyi bırakın.

Bazı insanlar, gerekli enerjiye, vizyona ve beceriye sahip olsalar da, bir şeyler yapmadan sadece bilgi toplamaya o kadar çok yoğunlaşır ki, tüm öğrendikleri arasında kaybolur, daha baştan başarı basamaklarından geri inmeye başlarlar. Başkalarının sözleri, başkalarının yaptıkları vizyonlarını genişletse de, yaratıcılıklarını da zamanla köreltir. Bu da bir nevi “aşırı yükleme” etkisi yapar ve deyim yerindeyse, işlemcileri yanar. Analizler, metrikler, makalelerden oluşan bir bilgi yığını arasında çaresizce kaybolan dikkatlerini geri toplamaya ve başta düşündükleri şeye yoğunlaşmaya çalışsalar da, genelde başarısız olurlar. Siz bunu yapmayın, bir an önce aklınızdakileri hayata geçirmek için harekete geçin. Bu gözler, kitapları yutan, fakat entellektüel bir sohbette iki çift lafı bir araya getiremeyinleri de gördü!

4. Eğlenmeye gereğinden fazla odaklanmayın.

Eğlenmeyi herkes sever. Ben de seviyorum. Anoreksik birinin tatlı yemekten kaçındığı gibi eğlenceden kaçınmak zaten sağlıksız bir eylem. Fakat etrafımda gördüğüm en yaygın şeylerden biri, insanların kendilerini eğitmek ve öğrenmek yerine eğlenceye gereğinden fazla odaklanmaları. İş hayatınızın dışında her zaman kişisel vaktiniz olmalı ve bilgisayar oyunları oynayabilir, bir bara gidip bir şeyler içebilir ya da gezme amaçlı bir AVM’ye gidebilirsiniz (bunu da hiç anlamam ama yapın yani sorun değil). Bunlara bir sözümüz yok, aksi saman alevi gibi parlayıp sönmenize neden olur zaten, illa ki bir şeylerle besleneceksiniz. Ama bunun derecesini tutturamadığınızda, ruhsal ve fiziksel faktörler sizi hedeflerinizden ve başarılı olmaktan alıkoyar. Farkında olmadan yaşadığımız her şeyden biraz etkileniriz, bunlar da bizde küçük “sapmalara” yol açar. Hedefleri olan ve ne istediğini bilen insanlar, eğlenceye bu yüzden çok fazla odaklanmazlar. Kişisel zamanınızı, kendinizi eğlendirmek için eğitici materyaller okuyarak, bir şeyler yazarak, bir şeyler inşa ederek (birlikte de edebiliriz:)) geçirmeyi de denemelisiniz. Bunu yapmak, uzun vadede yaratıcılığınızı artıracak ve kişisel zamanlarınızı hem keyifli hem de genel başarınıza katkısı olacak şeyler ile geçirmenize olanak sağlayacaktır.

İlgili Yazı : Pazartesi Sendromu Yaşamak İsteyen Girişimciye 3 Öneri

5. Kısa vadeli düşünmeyin, ileriyi görmeye çalışın.

Kısa vadeli küçük başarılara odaklanmak, hayatta aradığınız somut başarılara ulaşmakta önünüze engel olarak çıkabilir. Bu, birçok insanın ortak problemidir. Kısa vadeli başarılar elde etmek ve bunlarla mutlu olmanın yanlış bir tarafı yok fakat odağınız kesinlikle onlar olmamalı. Her zaman uzun vadede neler olacağını kestirmeye çalışmalı ve kişisel gelişiminiz için doğru tuğlaları doğru yerlere koymalısınız. Size uzun vadede faydalı olmayacak şeylere vakit ayırmaktan kaçınmalı, hayatınız boyunca kullanabileceğiniz kıymetli bilgileri toplamak için uyanık olmalısınız. Aslında bunu yapmanın çok sayıda yolu var. Yaptığınız her şeye uzun vadeli bir yatırım olarak bakın. Eğitiminize, geleceğinize yatırım yapın ve yaptıklarınızla bugünden yarına takdir edilmenin, onaylanmanın peşinde koşmayın. Örneğin, bugün 1 saatinizi ayırdığınız bir şeyi her gün yaparsanız, 5 yıl sonra 76 gün aralıksız çalışarak yaratabileceğiniz değeri karşınızda bulursunuz. Bu da, haftada 40 saat çalışan birinin hemen hemen 1 senelik çalışma saatine eşittir. Bu hesabı devam ettirirseniz, belki siyasi partilerin kuruluş yıldönümlerine kadar bulabilirsiniz, o yüzden en iyisi burada, tadında bırakalım :)

Demem o ki, düşünmeyi, planlamayı, hayal kurmayı bırakın.

Sadece yapın.

Not : Yorum bırakmakla başlayabilirsiniz :)

 

3 Kişi Yorumlamış

  1. Rashad

    Evet Haklısın. Hangi işi yapa bilirim. Nasıl bir iş kura bilirim kendime sora sora bi bakıyorum gün bitmiş ama bir şey yapmamışım.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.