Mobil uygulamaların hayatımızda önemli bir yer tuttuğunu kabullendiğimiz bu süreçte, sizler için, ‘ Girişimcilerin mutlaka kullanması gereken 10 mobil uygulama‘ yazımızda önerilerimizi bir araya getirmiştik. İkinci yazımızda ‘Yaşam Kalitenizi’ arttırmak için, mobil dostlarımızdan nasıl faydalanabileceğimizi göreceğiz.

Yoğun geçen günler içinde kendimize zaman ayıramamaktan çok şikayetçiyiz. Toplantıların azalmayacağını ya da işlerin hiç bir zaman erken bitmeyeceğini artık kabullenmemiz gerekiyor. Bu nedenle artık kendimize vakit ayırmanın, kendimizle ilgilenip, yaşam kalitemizi arttırabilmenin alternatif yollarını düşünmenin tam zamanı. Neyse ki artık teknoloji dünyasında yaşıyoruz, bunu yaparken yardım alabileceğiniz en yakın dostunuz da, her gün bir çok arkadaşınızdan, yakınınızdan fazla gördüğünüz akıllı telefonunuz . Yaşam kalitesi arttırmak deyince sizi bedenen ve zihnen rahatlatırken, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmaktan bahsediyoruz. Böylelikle geçirdiğiniz zamanlardan daha çok keyif alırken, size sıkıntı veren bir çok sorundan da kurtulmuş olacaksınız.

İşte kendinizi daha fit, daha güçlü, daha dinlenmiş, daha dingin ve daha sağlıklı hissetmeniz için telefonunuzda mutlaka bulunması gereken mobil uygulamalar.

FREELETICS

freeletics-mobil-uygulama

Freeletics uygulması egzersize zaman bulamayanlar için biçilmiş bir kaftan. İlk olarak size nasıl bir vücuda sahip olmak istediğinizi soruyor ve sonrasında evde kolayca yapabileceğiniz hareketlerle başlayarak, sizi spora adapte etmeye çalışıyor. Bunu yaparken motive olmanız için tüm unsurları kullanıyor. Oluşturduğu toplulukla, birlikte egzersiz yapmanız için sizi teşvik ediyor. Kısa sürede sonuç alan Freeletics kullanıcılarını sizinle paylaşıp, sizinde başarılı olmanız için bir mobil uygulamanın verebileceği tüm desteği vermeye çalışıyor. Freeletics‘in güzel tarafı kısa sürede sonuçları görmeye başlıyorsunuz ve bu sizi motive edip devam etmeniz için teşvik ediyor. Spor salonuna gitmişcesine aldığınız sonuçları gördükçe devam etme isteğiniz artıyor. Gelişiminize göre gelişen programı ile sizden tek istediği bir şey var, ne şekilde olursa olsun egzersizi tamamlamanız. Böylece sizi rahatsız eden kilolarınızdan kurtulurken, gün içinde bilgisayar başında oturmaktan oluşan ağrılarınızda azalma olduğunu hissedeceksiniz. Spor sayesinde yemek ve uyku alışkanlıklarınız da düzene girdiğinde, ikinci aşama sağlıklı beslenme olacaktır. Spor salonuna gidemiyorum, vaktim yok, çok para vermek istemiyorum diyenler için ideal bir uygulama.

Girişimcilerin vücut yapısına uygun olarak seçmeye çalıştığımız bir örneği paylaşmakta fayda var. Başlangıçta spor yapmak isteyen bir girişimci gibi bir vücuda sahip olan, Levent Öz sadece 15 haftalık süreçte Freeletics kullanarak bu gelişimi kaydetmiş.

freeletics-sonuc-mobil

SLEEP CYCLE ALARM CLOCK

sleep-cycle-uygulama

Girişimcilerin  ve profesyonellerin asıl sorunlarından biri de uyku düzenleri. Çalışma saatlerinin fazla esnekliğinden dolayı yeteri kadar uyuyamamak en büyük sorun olarak gözükse de, asıl sorun uykunun kalitesi. Sleep Cycle, siz uyurken yataktaki hareketlerinizden ve ortamdaki seslerden uykunuzu analiz ederek uykunuzu daha kaliteli hale getirmeye çalışıyor. Ne zaman uykuda olduğunuz, hangi sürede rüya gördüğünüz ve ne zaman derin uykuda olduğunuzu şaşırtıcı bir şekilde analiz edebiliyor. Tüm bu verileri de grafikler ile birlikte incelemenize olanak tanıyor. En önemli özelliği ise tüm bu veriyi kullanarak, sabah kurmuş olduğunuz alarmı sizin derin uykuda olmadığınız zaman aralığına göre ayarlayarak, sakin ve dingin alarm tonları ile sizi uyandırmaya başlıyor. Bu özelliği sayesinde, dinç ve dingin bir şekilde uyanmanızı sağlıyor. Sabahları yataktan spatula ile kazınanlar için, muhteşem bir uygulama, ne kadar stabil çalıştığını gördüğünüzde kesinlikle telefonunuzdan eksik etmeyeceksiniz.

FITWELL

fitwell-mobil-uygulama

Türkiye’de, Türk girişimciler tarafından geliştirilen Fitwell, tamamen sizi hareketlendirmeye ve günlük besin ihtiyacınızı düzgün bir şekilde almanıza odaklanmış bir uygulama. Çok fazla hareket etmeyenler için, daha yoğun bir egzersiz programına geçmeden önce güzel bir başlangıç olabilir. Kişisel olarak verilerinizi isteyip, size uygun hedefler koyan Fitwell, hedefleriniz doğrultusunda almanız gereken kalori miktarını belirleyerek, yediklerinizi ve içtiklerinizi takip ediyor. Gün içinde almanız gereken su ihtiyacını da belirleyen uygulama, su içmeyi unutanlar için yaptığı hatırlatmalarla hedefine bağlı kalması adına gerekli teşviki sağlamaya çalışıyor. İçinde bulunan analizlerle size daha doğru bir beslenme ve egzersiz programı sunmaya çalışırken, tek odağı yaşam kalitenizi arttırmak. Temiz arayüzü sayesinde herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir uygulama olarak gözüken Fitwell, içinde bulundurduğu egzersiz videolarıyla da yapacağınız çalışmaları size en doğru şekilde öğretmeye çalışıyor. Yaşam kalitenizi bir adım ileriye taşımak için telefonunuzda bulunması güzel bir başlangıç olacaktır.

NIGHTS KEEPER

nights-keeper-mobil-uygulama

Nights Keeper, IOS’ da mevcut olan rahatsız etme modunu sizler için biraz daha kullanışlı bir hale getirerek, uyuduğunuz süre boyunca rahatsız edilmemeniz için çalışıyor. Uygulamayı yatış ve kalkış saatinize göre programlayıp, uyandığınızda tekrar telefonunuzun eski ayarlarına dönmesini sağlayabiliyorsunuz, bu da telefonu rahatsız etme modunda unutmanızı engelliyor. Gerçekten önemli olmayan arama ve mesajları ayırt edebilmeniz için, bir çok seçenek sunuyor. Uyku sırasında bir arama alırsanız, otomatik olarak seçtiğiniz mesajı arayan kişiye gönderebiliyor. Ancak kişi aramaya devam ederse, telefonun çalmasına izin vererek, size ulaşılmasını sağlıyor. Belirlediğiniz liste dahilindekilerin size ilk aramada ulaşmasını da sağlayabilmeniz yanında, telefon çalmadan önce kaç defa aranmanız gerektiğine kadar tüm detayları seçebiliyorsunuz. Uygulamaları da kontrol eden Nights Keeper, gelen bildirim ve uyarılar olduğunda telefonun ışığının dahi yanmasına izin vermiyor. Kısacası uykunuzun bölünmemesi için bir gardiyan gibi çalışıyor. Girişimcilerin zaten kısa olan uyku sürelerinden maksimum verimi almaları ve gereksiz uyku bölünmelerini engellemek için önerimiz Nights Keeper.

CALM – Meditate, Sleep, Relax

Calm-Meditate-Sleep-Relax-mobil-uygulama

Calm, ilk açıldığı andan itibaren size vereceği rahatlama hissiyatı ile zaten telefonunuzda bulunmayı hak ediyor. Günün stresinden, gerginliğinden kendinize ayıracağınız minimumda 2 dakikalık seanslar ile zihninizi boşaltıp, bir nebze olsun gerginliğinizi atmanız için size rehberlik ediyor. Kulaklığınızı taktığınız her yerde rahatlıkla kullanabileceğiniz Calm, içinde bulunan farklı konseptlerle sizin sakinleşmeniz ve rahatlamanız için tüm seçenekleri sunmaya çalışıyor. İsterseniz rehberli, isterseniz rehbersiz olarak harika manzara görselleri eşliğinde, dinlendirici ses ve müziklerle kendinize ufak seanslar yapabiliyorsunuz. Meditasyonu sürekli olarak yapmayı düşündüğünüzde, 21 günlük başlangıç süreci ile sizi ön bir hazırlık evresinden geçiyor. Yaratıcılık, enerji, güven, odaklanma ve acil durum gibi bir çok meditasyon seçeneğini de sizlere sunan Calm, durumunuza en uygun ve ihtiyacınız olan meditasyon seçeneğini sizlere sunmaya çalışıyor.

Mobil uygulamaları sizlere ve amacınıza en uygun şekilde bir araya getirdiğimiz serilerimiz de, bu yazımızın yaşam kalitenizin artmasına yardımcı olması için en başarılı uygulamaları derledik. Fakat, her şeyin sizde başladığını ve bittiğini hepimiz biliyoruz. Bu yazıyı okuyarak yaptığınız başlangıcı, uygulamaya geçirerek ikinci aşamasını da tamamlamak için üşenmeyin. Yazımızı paylaşarak yakınlarınızın ve dostlarınızın hayatında da pozitif bir etki yaratma şansını kaçırmayın.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.