Hani bazı şirketler vardır, bu ürün ve fikirle bu başarıyı nasıl yakalamış dersiniz. İşte Dollar Shave Club bunlara en güzel örnek.

Kimsenin önem vermediği, sonuçta kullan at olarak düşünülen, fakat bir erkeği mağara döneminden 21. yüzyıla taşımaya en çok yardımcı olan aletten bahsediyorum; Tıraş bıçağı, nam-ı diğer jilet.

Tıraş bıçağı anlamına gelen jilet kelimesi lügatımıza 1895 yılında King C. Gillette’in kurduğu Gillette firmasından girmiş. Dünya’nın her yerinde o kadar yaygınlaşmış ki, herkes onu bugünkü Selpak gibi benimsemiş ve kullanmış.

Peki, bunun konuyla alakası ne? Konuyu ilginç kılan şey, Kaliforniya, Venice’ten bir startup’ın, 2 asırdır tıraş bıçağı satan dünya devine rakip olmaya kalkması.

Michael Dubin

Michael Dubin (36) isimli genç, 2012 yılında 4.500 $ maliyetle bir viral video çekiyor. Bunu Youtube’a koyuyor. Video 72 saat içinde öyle bir viral oluyor ki, bir anda 3 milyon görüntüleme ile rekorlar kırıyor. Tabi Michael bu kadar büyük ilgiyi beklemediği için, sitesi çöküyor, 24 saat boyunca ulaşılamaz hale geliyor. Site, çökmeden evvel sadece 6 saat açık kalabiliyor fakat Michael bu kısa süre içerisinde elindeki tüm stoku tüketiyor.

Michael’ın hayali Amerika’daki her erkeğe aylık ihtiyaç duyduğu adette tıraş bıçağını kapısına kadar göndermek. Michael’a göre erkekler kendi kişisel bakımlarına çok az vakit ayırıyor. Erkekler de bakımlı olabilir düşüncesiyle Michael, tıraş bıçaklarını ve losyonlarını, üye olan herkesin kapısına postalayarak, vakit ayıramayacak kadar yoğun erkeklerin imdadına yetişiyor.

“Ayda 1$’a jilet” sloganı ile yola çıkan Michael, 2012 yılında 4 milyon $, 2013 yılında 19 milyon $ ve 2014 yılında 65 milyon $ satış yapmış. 2015 yılı satışlarında 120 milyon $’ı aşmış durumda. Şirket değerlemesi 630 milyon $’a yükselen Michael, tam 22 yatırımcıdan destek alıyor. Rakamlar da Michael’ın doğru yolda olduğunu doğruluyor.

3 ayrı jilet takımı sunan Dollar Shave Club, 2, 4 ve 6 bıçaklı takımları aylık 1$, 6$ ve 9$ fiyatla satıyor. Her ay 2 milyonu aşan üyeye tıraş bıçağı gönderdiğini söyleyen Michael, L’oreal ve Unilever gibi markaların erkeğe önem vermediğini çünkü erkeklerin seçici olmadığı gibi bir kanıya sahip olduklarını belirtiyor. Dollar Shave Club sitesi üzerinden tıraş bıçakları haricinde losyon ve bir de yeni tanıtımını yaptığı One Wipe Charlies isimli “kaba et” temizleme mendilleri satılıyor.

Michael’ın girişimci ruhu ve etrafındakilerin fikrine alaycı yaklaşmalarına karşın ürününe olan inancı, ona başarıyı getirmiş. Tabi burada ultra-viral olan espirili videonun payı da küçümsenemez.

22 milyon izlenmeye ulaşan viral video :

 

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.