Yerli otomobil tartışmalarının, yeni yerli otomobilimizin açıklanması ile ciddi anlamda hararetlendiği son günlerde. Tartışmalar devam ederken, bizleri bir nebze olsun keyiflendiren projeler çıkıyor olması, bir çok mucite ve girişimciye ilham veren hikayeleri görmek umutlarımızı tekrar tekrar yeşertiyor. İlerleyen günlerde Murat Orhon gibi projelerini hayata geçiren, bir çok girişimci mucitin haberlerini yapabileceğimizi düşündürdüğü için bile, bizler için umut ışığını yaktığını söyleyebiliriz.

Ankaralı girişimci mucit Murat Orhon tarafından tek başına, benzinliden elektrikliye çevirilen Fiat Bis, artık yollardaki hayatına “e-Bis” olarak devam ediyor. Projenin bu kadar popüler olmasının sebebi ise, Murat Orhon’un bu süreçte yaptığı her şeyi adım adım fotoğraflayarak, tüm açıklamaları ile sosyal medya hesabından paylaşması. Bununla da kalmayıp, bir çok yorum ve soruya içtenlikle verdiği cevaplar, bu projenin bir çok kişi tarafından fark edilmesini ve sahiplenilmesini sağladı.

İlk elektrikli araç projesinde başarı hedefine ulaşan Murat Orhon, dönüşümünü tamamladığı aracı e-Bis ile 2,5 TL’lik elektrik ile 70-80 Km aralığında değişen mesafeleri kat edebiliyor. Ayrıca son günlerde yayınladığı videosunda, e-Bis ile 2500 Kilometreyi tamamlayan Murat Orhon, bu süreç boyunca 600 TL gibi bir tasarruf yapatığını da takipçileri ile paylaşmış. Yaptığı son çalışmalarla, aracını şarj etmek için de güneş enerjisinden faydalanan Orhon, elektrik masrafını bile minimuma indirirken, tamamen çevreci bir e-Bis oluşturmuş gibi gözüküyor.

Bu ilham verici hikayenin sizler için derlediğimiz video ve fotograf galerisi umarız bu ve bir çok farklı konuda projesi olanlar için ilham verici olacaktır.

 

Herşey küçük kahramanın büyük mucit ile buluşması ile başladı. İşte ilk buluşma;

e-bis-1

 

Birinci basamak benzinli motordan kurtulmak tabiki. Yıllardır süren arkadaşlık, daha temiz ve yeni bir başlangıç için burada sona eriyor.

e-bis-2

 

Bu süreçte tüm detaylarla özenle ve ilgi ile ilgileniyor mucidimiz gerekli olan her parçayı çizip üretiyor, denemeleri yapıp gerekli düzeltmeri itina ile gerçekleştiriyor.

e-bis-3

 

Elektrikli Motorla ilk görüşte aşk !

e-bis-4

 

Bundan sonraki süreçte e-Bis’in yakıt deposu;

e-bis-5

 

İlk buluşma 

e-bis-6

 

Artık o bir Türk modifikasyonlu e-Bis !

e-bis-7

 

Bağlantılar tamam, kalkışa hazır!

e-bis-8

 

Bu priz 100 metreden aracın elektrikli olduğunu söylemeniz için monte edildi.

e-bis-9-1 e-bis-9-2

 

Elektrikli dönüşüm sonrası, makyajı tabi ki unutulmamış.

e-bis-10

 

Ve artık yollarda ! İlk fotografı ironi ödülü kazanıyor.

e-bis-11

 

İlk turda sürekli olarak kontrol edilerek, temkinli ve emin ilerleyiş devam ediyor.

e-bis-12

 

İşte ilk zafer ! 24 Kilometrelik ilk yolculuk bitişi için son çıkış !

e-bis-13

 

Çevrecilikte gerçek bir dünya markası olmaya aday. O sadece bir e-Bis olmakla kalmadı elektriğini bile güneş enerjisinden elde ediyor !

e-bis-14

 

e-Bi8 ve  i8  / Alman performans makinesi VS Ankaralı yerel kahraman e-Bis .

e-bis-15

 

Bu görüntü size birşey hatırlattı mı ? Marty McFly gelecek diye beklerken Türk mucidimiz çıkmasın !

e-bis-16

 

Güzelleştirme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Gerçek bir Fenerbahçeli olduğu her ayrıntısına işlenmiş.

e-bis-17

 

Ve Finish him !

e-bis-18

 

Bu makyajı en çok hak eden araç olduğu konusunda galiba hepimiz hem fikiriz.

yerli-uretim-elektrikli-bis

 

 

İlk hareketin videosu da tabi ki çekilmiş

 

2500 KM özel videosu bile hazırlanmış.

 

İşte mucidimizin ilham veren hikayesi, umarız bu samimi hikaye sosyal medyada bulunan bir çok insan gibi sizlere de bir nebze olsun ilham verebilmiştir. Sizlerde mucidimizin bu ilham verici hikayesini çevrenizle paylaşarak, bu güzel hikayenin daha fazla kişiye dokunmasını sağlamaktan çekinmeyin. Yorumlarınızın ve paylaşımlarınız bu güzel hikayelerin artması için ilk adım olacağını unutmayın, desteklerinizi esirgemeyin. Yeni projelerde görüşmek üzere.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.