CNBC‘den gelen bir tweetle teknoloji dünyası heyecanlandı, Apple yüz tanıma çözümleri geliştiren Emotient‘i satın aldığı paylaşıldı. Konuyla alakalı başka bir detay paylaşılmadı ve başka bir açıklama daha yapılmış değil, sadece CNBC tarafından gelen bir tweet. Tabiki bu tweet büyük bir etki yarattı tüm teknoloji siteleri haberi atlamazken bir yandan da bir sürü varsayımlar bir anda ortalıkta dolaşmaya başladı. Bunlara kulak asmadan önce kısaca sürece bir göz atmakta fayda var.

Peki, bu Emotient ne yapar?  Emotient yüz tanıma üstüne çalışmaya başlayıp sonrasında yüz ifadeleri üstüne geliştirdiği çözümleri ile tanındı. Yüz ifadecelerini tanıma konusunda lider firma olarak görülen Emotient ürünlerini pazar araştırmaları, müşteri memnuniyet araştırmaları gibi konularda kullanmak üzere geliştirmiş. Emotient ile çalıştığınızda size müşterilerinizin ürününüzü gördüğünde yüz ifadelerinin nasıl olduğunu ve ne ifade ettiğini çok tutarlı bir şekilde söyleyebilecek teknolojik çözümleri geliştirmiş.

Bu ortaklık ise tamamen Apple’ın bu konuda ciddi bir planı olduğunun açık bir göstergesi. Yüz ve mimik tanıma konusunda alanının lider şirketi olarak Emotient’in Apple ekibi ile çalışması ilerleyen süreçte bizi bekleyen şeyleri düşünmemize sebep oluyor. İlk düşüncede Apple’ın akıllı telefon ve tabletlerde geliştireceği çözümler akla geliyor. iPhone kullanıcılarının memnuniyetini takip etmek, hata ve kullanımlarda tepkilerini ölçmek bile Apple’a doğru şeye yoğunlaşması konusunda çok değerli bilgiler verecektir. İkinci basamakta ürünü Apple Store’lara konumlandırmak gibi bir çalışma olur mu diye düşünüyorum, yani Store’a gelen ziyaretçilerin memnuniyetini ölçmek gibi bir istekleri olacak mı diye düşününce bile çok mantıklı gelmiyor belki ama diğer firmalar bunu tabi ki isteyecektir. Telefonunuzu açmanız için parmak izinden vazgeçip yüz tanıma seçeneği ile devam etmek de başka bir seçenek olabilecekken şuan kısıtlı bilgi ile bu soruları cevaplamak zor gibi gözüküyor. Daha önce Google Glass ile çalışıp yaptıkları uygulama ile etrafınızdaki insanların ruh hallerini size söyleyen Emotient belki  de Apple’ın gözlük projesi için ekibe dahil edilmiş olabilir.

İlerleyen günlerde gelecek açıklamalarla şirketin bu konudaki vizyonunu sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.