Kuşkusuz ki Apple Watch 2015 yılının en çok konuşulan, yorum yapılan ve beğenilen akıllı saati. Hal böyle olunca, hakkında Dünya genelinde bir çok haber çıkıyor. Bu haberler zaman zaman kalitesinden bahsediyor, zaman zaman sıkıntılarından. Bkz: Apple Watch Danimarkalı Adamın Kolunu Yaktı, Apple Yalanladı

Yapılan 2 araştırma, Apple Watch sahiplerinin akıllı saatlerini sanıldığından daha az kullandıklarını ve asıl amacı olan “akıllı” saat olma özelliğini es geçtiklerini gösteriyor.

Wristly.com tarafından gerçekleştirilen ilk araştırma, Apple Watch kullanıcılarının saatlerine bir günde ortalama 60 ila 80 kez baktıklarını ve bunun çoğunlukla saati öğrenmek için olduğunu gösteriyor. Yani kullanıcı ekran ile herhangi bir etkileşime geçmiyor. Buna karşılık akıllı saatlerinde en az e-postalarını kontrol ediyorlar. Bu araştırma 1450 kişi ile yapıldı.

Bir diğer araştırma ise Stockholm Universitesi tarafından sadece bi düzine insan ile gerçekleştirildi. Bu araştırma, Wristly’nin anket mantığının tersine, deneklere kamera yerleştirildi ve Apple Watch’larını gerçekten günde kaç kez ve ne amaçla kullandıkları ölçümlendi.

Wristly’nin anket sonucuna göre, kullanıcıların %96sı saatlerini sadece zamanı öğrenmek için kullandıklarını rapor ettiler. En çok kullanılan diğer özellikleri ise kalp atışlarını kontrol etmek, SMS cevaplamak, adım sayar ve Siri kullanımı. Neredeyse hiç kullanılmayan iki özellikliğin oyun oynamak ve saati uzaktan kumanda olarak kullanmak olduğu açıklandı.

Ayrıca enteresan bir şekilde kullanıcıların %20si, hava koşullarına göre saatlerini kullanmadıklarını veya tamamen takmayı bıraktıklarını gösteriyor.

Apple Watch Hava Koşulları Nasıl Etkiler

Stockholm araştırması da Wristly’nin araştırmasını destekliyor. Kulanıcıların yarısından fazlası saatlerini en çok zamana bakmak için kullandıklarını belirtmişler (3.8 saniye). %23’ü gelen mesaj uyarılarına bakıyor, %11’i gün içindeki egzersiz oranlarını kontrol ediyorlar. Siri kullanımı %2’lerde kalmış.

En uzun etkileşim Haritalar uygulamasında. Ortalama 46 sn.

apple watch istatistik

Apple’ın üzerinde düşünmesi gereken ve hatta yeniden düzenlemeye ihtiyacı olan unsur ise App Launcher yani Ana ekran. En uzun zaman geçirilen ikinci ekran Ana Ekran, uygulama merkezi. Burada uzun vakit geçirilmesi, kullanıcıların uygulamaları bulmakta zorluk yaşadıklarının bir göstergesi. Birbirine benzer ve bir o kadar küçük ikonlar belki de iyi bir fikir değildir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.