Apple mikroçip üretimi konusunda daha etkin olabilmek ve Silikon Vadisi operasyonlarını desteklemek için yeni bir tesis aldı. Bu alımla birlikte Apple mikroçip tasarım ve prototip süreçlerini büyük oranda rahatlatacak.

Silicon Valley Business Journal‘ın haberine göre 18.2 Milyon dolar  ödeyerek Maxim Integrated Products a ait olan tesisi satın aldı. Yeni aldıkları tesis çip üretimi konusunda Samsung’un Silikon Vadisinde bulunan operasyonuyla neredeyse eşdeğer ölçüde kapasiteye sahip. Her konuda Samsung’la rekabete girmekten çekinmeyen Apple, bu adımıyla da yine Samsung’la karşılaştırılmaktan kurtulamadı. Tabi ki Samsung’un üretim konusundaki kaynaları ürün yelpazesi dolayısıyla çok fazla yarış kabul etmese de, Apple’ın bu adımının akıllı telefon pazarında rekabeti kızıştıracak bir adım olduğunu söylemek mümkün. İlerleyen süreçte Apple’ın bu satın almasının üretime ve pazara etkisini hep birlikte gözlemleyeceğiz fakat, üretim ve vizyonun bir birinden çok ayrı iki konu olduğunun da tekrar altını çizmek lazım.

Bu tesiste Apple mikroçip konusunda neredeyse istediği herşeyi yapabilecek durumda. Tesis çip tasarımından prototip üretimine, pilot ürünlerden düşük adetli üretime kadar üretim konusundaki bir çok sorununu Silikon Vadisinde şirket içinde çözebilecek.

Tam donanımlı bir araştırma geliştirme merkezi olan tesis, çip üretimi konusunda Apple’ın elini önemli ölçüde güçlendirecektir. Hatta şirketin bu yatırımla birlikte üretim ve geliştirme süreçlerini kısaltarak, üretimi büyük ölçüde rahatlatmayı planlıyor. Şirketin son satın almasıyla birlikte Silikon Vadisinde bir süredir konuşulan Apple‘ın Intel ile anlaşabileceği dedikodularını da ortadan kaldıracak gibi gözüküyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.