‘Nasıl bildiğimiz Ericsson mu?’ dediğinizi duyar gibiyim ve evet bildiğimiz Ericsson. Mobil iletişimin öncülerinden günlerce şarjı giden o harika takozları üreten Ericsson’dan bahsediyoruz. Apple ile uzun süredir devam eden davalarının sonucunda Apple iPhone gelirlerinden Ericsson’a pay verme konusunda anlaştı. 

2012 yılından bu zamana kadar devam eden dava sonucunda İsveç’li firma zafere ulaştı. Ericsson sahibi olduğu LTE teknolojisi patenti ile 2014 yılında diğer akıllı telefon devi Samsung‘la olan davasını kazanmış ve firmayla ödeme yapılması konusunda anlaşmaya varmıştı. 2014 yılından bu tarihe kadar ödemelere devam eden Samsung’un akabinde borçlular listesine Apple’ı da eklemeyi başaran Ericsson iPad ve iPhone gelirlerinden ufak bir oranda pay kazandı. Ödenecek olan pay konusunda açıklama yapılmasa da gayri resmi olarak dolaşan kaynaklarda %0.5’lik bir oranın Ericsson’a ödeneceği konuşuluyor.

GSM, UMTS ve LTE gibi teknoloji standartlarının patent sahibi olan firma GSM ve UMTS standartları üstünden mevcut olan kazancını arttırmış oldu. Zira Apple Ericsson‘un patent ücretlerinin çok yüksek olmasını temel alarak savunma yapılmıştı. Bu savunmanın akabinde Ericsson Amerikan ticaret komisyonuna başvuruda bulunarak iPhone satışlarının durdurulmasını talep etmişti. Bu süreçte iki tarafta kozlarını başarılı bir şekilde oynayarak davayı bugüne kadar taşımaya başardılar. Fakat geldiğimiz noktada Apple kaybetmiş gibi gözükse de iki şirket gelecek nesil 5G standartlarını birlikte geliştirmek için anlaşmaya varmışlar. Bu demek oluyor ki Apple 5G cihaz satışlarına başladığında patent ücreti ödemek yerine bunu Samsung’dan talep eden tarafta olmak için güzel bir anlaşma yapmış.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.