iPhone dedikoduları konusunda güvenilir kaynak olan Macotakara‘nın haberine göre Apple, iPhone 7’lerde 3.5mm kulaklık girişini kaldıracak ve yerine lightning girişi ekleyecek. Bu şekilde yer kazanmayı planlayan Apple, iPhone 7‘lerin 6S’lerden en az 1mm daha ince olacağını belirmiş.

Ekran boyutunun ve kenar açılarının aynı kalacağını da belirten Macotakara, kulaklık kullanımının sadece Lightning veya Bluetooth üzerinden olabileceğini yazmış.

Bu Apple’ın ilk oyunu farklı oynayışı değil. “Asi marka” daha öncede standart olarak kabul edilen micro USB şarj cihazlarını kullanmayı kabul etmemiş, kendi standardını kendi yaratmıştı. Apple’ın kendi aksesuarlarının satılması için standart dışı ürünler kullandığı biliniyor fakat Dünya standartı haline gelmiş 3.5mm girişi değiştirmesi kullanıcılar tarafından ne kadar hoş karşılanır bilinmez.

Öte yandan Apple’ın ürünlerinin büyük kitleler tarafından sorgusuz sualsiz kabul gördüğü bir Dünya’da benim uyarım kulaklık üreticilerine olacak: “Kulaklıkların yanına Lightning dönüştürücü koymayı unutmayın.”

Soru: Apple’ın devamlı standart dışına çıkarak, kendi aksesuarlarını almaya zorlaması sizce dahiyane bir pazarlama stratejisi mi, yoksa zorbalık mı?

1 Yorum

  1. Bülent

    Konunun satış stratejiyle hiç bir alakası yok. Eğer daha ince daha hafif bir telefon yapmak istiyorsanız 3.5mm jack yerine daha gelişmiş teknolojiler kullanmak zorundasınız. Aynı şey mini usb için de geçerli. Çünkü çok yer kaplıyorlar. Bir lightiningin kalınlığına bakın bir de mini usbnin. İşin özü telefonun her noktası her bağlantısı gelişmek zorunda. Yani ne zorbalık ne de satış stratejisi. Tam tersine teknolojik ilerlemenin gerekliliği.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.