Her yıl olduğu gibi 2015’de Apple adına tarihi rekorların kırıldığı, karlılık oranlarının tavan yaptığı başarı dolu bir yıl oldu. Yeni nesil Apple TV ve iPhone 6S kullanıcılar tarafından kabul gördü ve yine Apple mağazalarının kapısında çadır kurup sabahlayanlar, ilk iPhone’u alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. iPad Pro beklenen ilgiyi görmesede rakipsiz Apple ürün sunumu sosyal medyada ve haberlerde şirketten oldukça bahsettirdi. Yani ürün satışları beklentileri karşılamamış olsada medyada yarattığı ilgi, reklama harcanacak paradan daha fazlasını getirdi.

Artık alışılagelmiş bir örüntü haline gelen iPhone ürün gamının 6S, 7, 7S, 8 olarak gitmesi hiçbirimizi şaşırtmıyor. Zaten yakın zamanda iPhone 6S lansmanını yapan Apple, kullanıcılarına iPhone 7’nin 2016 yılında çıkacağının sinyalini verdi.

Hiç kuşkusuz ki 2016’nın en çok beklenen ve ilgi görecek ürünü iPhone 7 olacak. Bunun yanında 2. nesil Apple Watch ve uzun zamandır sosyal medyada dillendirilen Apple TV platform lansmanları da beklentilerin içerisinde. 2016 sonuna doğru iPad Pro’nun da tasarımsal bir revizyon geçirmesi muhtemel.

Şimdi gelelim Apple 2016 tahminlerimize:

Not: Görseller, kullanıcıların hayali tasarımlarıdır.

iPhone 7

Bu kolay olan tahmin. 6S ile gelen 3D Touch özelliği belli ki Apple’ın yeni cihazlarında devam ettireceği bir özellik olacak. Dolayısı ile iPhone 7 3D Touch özelliği ile gelecek demek çok da yanlış olmaz. Fakat yeni iPhone’u diğerlerinden hatta rakiplerinden ayıracak özellik ve tasarım ne olacak? Asıl soru bu. Tahminime göre Apple 3.5 mm kulaklık girişini kaldıracak ve yerine Lightning kablo girişini kullanacak. Bu sayede yeni iPhone 7’nin tasarımının da daha ince olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca yeni cihazın 2K ekrana sahip olması ve kablosuz şarj özelliği ile gelmesi de olası. Her yıl kamerasını iyileştiren Apple, daha gelişmiş bir kamera ile karşımıza çıkabilir. 16 GB seçeneğinin yerini 32 GB’a bırakması bekleniyor.

 Not: Görseller 2015 MacBook’a aittir.

MacBook Air’in Sonu

Bu senaryo ne kadar mümkün? Bence gayet olası. En son MacBook Air güncellemesi aylar önce gerçekleşti ve bu yıl çıkardığı MacBook, Air kullanıcılarının asıl aradığı taşınabilirlik özelliklerini fazlasıyla karşılıyor. Yani Air’den donanımsal olarak daha güçlü, ince ve daha şık olan MacBook, Air’in pabucunu şimdiden dama atmış gibi gözüküyor. Apple, 2015 MacBook’u piyasayı tartmak, talebi test etmek için çıkarmış olabilir. Raporlar tatmin edici olursa MacBook Air’e el sallayabiliriz.

Not: Görseller, kullanıcıların hayali tasarımlarıdır.

Apple Watch 2

Henüz Watch2 hakkında Apple tarafından bir açıklama gelmezken, tekno bloggerlar yuvarlak mı olsun kare mi tartışmalarına çoktan girdiler bile. Bana sorarsanız Moto 360 gibi yuvarlak bir tasarım bana daha cazip geliyor. Ayrıca küçük iconların bulunduğu ana ekran yapılan testlerde ve anketlerde 1. nesil Apple Watch’ların en az kullanılan ve beğenilen özelliği olduğunu göz önünde bulundurursak, Apple 2. nesil Watch’da arayüzünü ve tasarımını değiştirebilir.

İlgili yazı:  Apple Watch Sanıldığı Kadar Etkin Kullanılmıyor mu?

Not: Görseller iPad Air 2’ye aittir.

iPad Air 3

2016’nın ilk yarısında beklediğimiz bir diğer cihaz da iPad Air 3. Her ne kadar Apple’ın iPad satışları yıllardır düz bir çizgide seyretsede, Apple her daim tabletini geliştirdi ve ürün gamını iPad Mini ve iPad Pro gibi ürünlerle zengin tutmaya çalıştı. Apple’ın 2016’da da bizi şaşırtmayacağını ve iPad Air 3’ü yılın ilk yarısında bizlerle tanıştıracağını tahmin ediyoruz. Peki yeni iPad ne gibi özelliklerle gelebilir? Eğer geçmiş deneyimlerimiz ve Apple bizi yanıltmazsa yeni iPad Air 3 eskisinden daha ince, daha hafif ve çok daha hızlı olacaktır. Tablet güncellemeleri çok tahmin edilebilir olan Apple’ın bizleri şok edecek bir özellikle gelme ihtimali yok denecek kadar az. Hatta 3D Touch özelliğini bile beklemeyin derim. 3D Touch, telefonlarda vazgeçilmez hal alana kadar daha büyük bir ekrana taşınacağını sanmam.

Not: Görseller, kullanıcıların hayali tasarımlarıdır.

Çevrimiçi Yayın – Apple TV

Uzun yıllardır söylentisi dolaşan ama bir türlü gerçekleşemeyen bir Apple hayali. Rahmetli Steve Jobs zamanından kalma bir ütopya. Gerçi zaman içerisinde çervrimiçi yayın yapan TV cihazları ( Roku, Amazon Fire TV gibi) ışık hızına erişen internet sayesinde gelişti ve yayıldı. Zaten mevcut kullanıcı portföyünü oluşturmuş bir piyasaya Apple’ın girmesi ve bu piyasayı domine etmesi için ilk iPhone gibi dahiyane bir fikirle gelmesi gerek. Ama Apple’ın hep yaptığı bu değil mi zaten?

Önümüzdeki yıl tahminlerimizin kaçı tutacak hep birlikte göreceğiz. Sizin de bir tahmininiz ve yorumunuz varsa duymak isteriz.

Şimdiden 2016’nın hepimize sağlık, mutluluk, huzur, şans, barış ve bol kazanç getirmesi dileklerimle. İyi Seneler :)

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.