CES’in bitmesi ile yeni ve önemli fuarlardan bir diğeri olan Detroit otomobil fuarının başlaması ile her zaman ki gibi Amerika’da aksiyon bitmiyor. Her filmde uzaylıların Amerika’yı istila etmeye kalkmasına şaşmamak lazım zira ülkemizde bile biraz palazlanan kendini Amerika’da buluyor. Konudan çıkar gibi oldum ama merak etmeyin yine Amerika’dan gelen açıklama uzaylıları haklı çıkarıyor. Amerikan ulaştırma dairesi sekreteri Anthony Foxx tarafından yapılan açıklamaya göre Amerika sürücüsüz araçlara 4 milyar dolar yatırım yapacak.

Elektrikli araçlar, sonrasında sürücüsüz araç konusu 2015 yılında hız kazanmıştı, 2015’in sonlarına doğru sürücüsüz araçlar Tesla’nın da son update’i ile yaygınlaşmaya başlamıştı. Hatta ‘ilk iPhone hackeri Linuxla araçlar için otopilot geliştirdi‘ haberi ile garajında sürücüsüz araç geliştiren çılgın teknoloji tutkununa tanık olmuştuk. Görünen o ki 2016 yılı sürücüsüz araçlar için daha iyi bir yıl olacak. Hatta Amerikan hükümeti tarafından sektöre yapılan bu yatırımla sürücüsüz araçların hayatımıza girmesini ciddi bir süre kısalttı diyebilirim.

google-surucusuz-arac

Amerika ulaştırma daire sekreteri tarafından yapılan açıklamada hükümetin sürücüsüz araçlar için bir standart belirlemek için çalıştığı ve otomotiv sektörünün yeni bir çağın eşiğinde olduğunu paylaşmışlar. Sürücüsüz araçların hayat kurtarma, çevreyi koruma ve sürüş alışkanlıklarını kökünden değiştireceği potansiyelinin çok önemli olduğunun altını çizmişler.

Bu konuda hali hazırda çalışmalar yürüten Google ve Tesla gibi şirketlerle birlikte çalışan Amerikan hükümeti standatları ve regülasyonları bu şirketlerle birlikte belirleyecek. Tabi ki bu yardım ve ayrıcalığın Google ve Tesla için nasıl bir faydaya dönüşeceğini şimdilik düşünmeden edemiyorum. İlk GSM üretilcilerinin iletişim ve haberleşme standartlarını belirleyip bu patentlerden milyarlar kazanıyor olması durumunu burada da görüp görmeyeceğimiz şimdilik merak konusu.

Yazar Hakkında

Anıl Yılmaz

Girişimciliğe henüz lise çağındayken başlayan Anıl, Uludağ üniversitesi Kimya Bölümü'nü bıraktıktan sonra hologram teknolojisini ilk kez Türkiye'ye getirdi ve Global Student Entrepreneur yarışmasında İnovasyon Ödülü kazandı. Akabinde başkanlığını yürüttüğü Creaore Creative Group'u kuran Anıl, markalara yenilikçi pazarlama çözümleri üretirken, Haliç Üniversitesi'nde İşletme eğitimine devam ediyor ve Kafa Tech'de pazarlama, teknoloji ve girişim konularında yazılar yazıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.