Amazon, 2013 yılında yayınladığı “drone ile kargo” konulu video ile hepimizi heyecanlandırmayı ve şaşırtmayı başarmıştı. Amazon Prime Air servisi adını verdikleri teslimat hizmeti ile drone’lar yardımıyla teslimata hazırlandıklarını açıklamışlardı. Hatta açıklamayla da yetinmeyip, teslimat videosu yayınlamışlardı. Henüz bu videoda gördüklerimizle aynı şekilde uygulamaya geçmemiş olsalar da, şirketin vizyonunu anlamamız ve geleceği hayal edebilmemiz için bize güzel bir pencere açmışlardı. Yayınladıkları video o kadar fütüristik gelmişti ki, videonun 1 nisanda yayınlanmış olması gerçeği ile birleştiğinde, bunun 1 nisan şakası olacağı ihtimali, takipçilerine daha gerçek görünmüştü.

Hatırlamayanlar için 2013 Videosu

Amazon yetkilileri, son yaptıkları duyuru ile drone ile teslimat hizmetinin gerçekleşmesi adına, geçen süreçte yaptıkları geliştirmeleri tekrar bizlerle paylaştılar. Görünen o ki bu süreçte Amazon boş durmayıp, bu konuda ciddi yol kat etmiş. Bu gelişmeleri daha iyi anlamamız için yine bir video ile karşımıza çıktılar ve bu sefer kaliteyi biraz daha arttırdılar. Top Gear serisinin yeni bölümleri için anlaştıkları, efsanevi Jeremy Clarkson Amazon Prime Air servisindeki gelişmeleri ve yeni tasarımı anlatıyor.

Videoda görebileceğiniz gibi yeni tasarım, bir önceki tasarımdan çok farklı. İlk göze çarpan özelliği, bu cihazın artık bir drone olmaktan çıkıp, yarı drone, yarı uçak modunda hibrit bir tasarım geliştirilmiş olması. Boyutlar da bu tasarımla birlikte biraz daha büyümüş. Bu yeni cihaz, yeni hibrit tasarımı sayesinde, yükseldikten sonra yatay hareket için arka kısıma yerleştirilen pervanesini kullanıyor ve bu sayede 88 KM/S hıza ulaşabiliyor ve 24 kilometre uzunluğunda bir uçuş gerçekleştirebiliyor. Fakat bu geliştirmelerle alıştığımız drone görünümünden uzaklaşıp, insansız hava aracı tadında bir araca benzemiş gibi görünüyor. Bu alışılmadık aracın nasıl tepkiler alacağı ise merak konusu.

amazon-drone-teslimat-yeni-tasarim

Drone’da yapılan geliştirmeler sadece tasarımla da sınırlı kalmamış ve içerisine eklenen ‘sense-and-avoid‘ adını verdikleri teknoloji ile drone, uçuş ve iniş sırasında etraflarındaki objeleri algılayıp, gerekli kaçış manevralarını yapabiliyor. Teslimat adresine ulaştığında kolayca iniş noktasını tarayıp, uygun olarak gördüğü bölgeye inişini gerçekleştiriyor. Videoda gördüğümüz kadarıyla, şimdilik kullanıcılar bir ‘marker‘ yardımı ile uygun gördüğü bölgeyi işaretleyip, drone’un iniş için uygun noktayı seçmesine yardımcı oluyor.

prime-air_yeni-tasarim

Video ile birlikte yapılan açıklamalarda Amazon‘un hala birçok farklı drone tasarımı üstünde çalıştığı belirtilmiş. Her bölge ve koşul için farklı tasarımlar geliştirilmeye devam edildiği de paylaşılan bilgiler arasında. Bu bilgiler ışığında Prime Air hizmeti kullanıma geçene kadar, bir çok farklı tasarımın da seçenek haline gelmesi muhtemel görünüyor.

Amazon Prime Air servisinin bu süreçte aldığı yol takdire şayan fakat, daha önünde çözmesi gereken bir çok sorun olduğu gerçeğini unutmamak lazım. Video, tamamıyla gerçek görüntüler kullanılarak hazırlansa da gerçek hayatta mevcut birçok engel, maalesef orada yok. Şimdilik geniş bahçeleri olan, kırsal kesimdeki evlere teslimat yapılabiliyor gibi gözüküyor. Kalabalık bölgelere yaklaşıldığında küçük elektrik kablolarından, pervanelerin gürültüsüne ve insanların vereceği tepkilere kadar birçok muhtemel sorun söz konusu. Tabi ki bu sorunlar her zaman olacak, sektöre bu kadar öncü bir yenilik getirmek kolay olmasa gerek. Amazon ekibi de bunun farkında olacak ki, her geçen gün daha iyiye gittiklerini ve yakın tarihte gönderim araçları gibi gönderim drone’larını da aynı sıklıkta göreceğimizi söyleyip, projeye olan inançlarını ve vizyonlarını net bir şekilde ifade etmişler. Teknoloji ve gelişimin yanında olup, birinci sıradan bu heyecanı yaşayan bir ekip olarak, birçok yeniliğin takipçisi ve destekçisiyiz. Umarız Amazon bu konuda tahmin ettiği gibi başarıyı hızlıca yakalayabilir.

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.