Bu yıl Google tarafından gelen en büyük haber kuşkusuz, Alphabet duyurusuydu. Google tarafından oluşturulan çatı şirket Alphabet, ilk duyurulduğunda büyük etki yaratmıştı. Haberin genel tartışma konusu, Google’ın bu adımla ne planladığı yönünde olmuştu fakat konuya dair ortak bir fikrin oluştuğunu söylemek pek mümkün değildi.

Alphabet şirketlerinden ‘Google Life Sciences‘ , bir çok Google  girişimi gibi isminde ve kurumsal kimliğinde Google damgası ile hayatına devam ediyordu. Bu yeni adımla birlikte Alphabet, isminde Google ön adı bulunduran şirketlerine kendi kimliklerini kazandırmak için ilk adımı Verily ile attı.

2012 yılında diabet hastaları için göz yaşından, kanınızdaki glikoz seviyesini izlemeye yarayan bir kontak lens geliştiren Google Sciences, kanserden, ruhsal hastalıklara kadar bir çok konuda çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Theranos tarafından gerçekleştirilmiş olan, iğnesiz kan örneği almaya yarayan yeni bir patentle karşımıza çıkan Sciences ekibi, parmaktan alınan kan örneğini kol saati büyüklüğündeki cihaz yardımı ile analiz etmenize yarayacak teknoloji için, patent başvurusunda bulunmuştu.

Bu haberlerden birkaç gün sonra Verily’nin, Alphabet çatısı altında kendi kimliğini kazanan ilk şirket olduğu duyuruldu. Verily tarafından bunun için özel bir sebep gösterilmezken, yapılan kısa açıklama, durumu özetliyor;

Google içindeki yaşam bilimleri ekibi olarak, elimizdeki en iyi teknoloji mirasını, birçok alandaki uzmanlığımızla birleştirmeyi başardık. Artık bağımsız bir şirket olarak Verily, hastalıkları teşhis etmek, engellemek ve düzenlemek için teknolojiye odaklanacak.

Görünen o ki, Google, bünyesinde bulunan şirketleri ölçeklemek için, bunların her birine kendi kimliğini kazandırma yolunda adımlar atıyor. İlerleyen günlerde, Verily‘nin kendi kaderini nasıl çizeceğini hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.