Hepimizin bildiği üzere, geçtiğimiz günlerde Paris’te üzücü bir saldırı gerçekleşti. 129 masum insanın hayatını kaybettiği bu saldırı bir çok tartışmayı ve düşünceyi beraberinde getirdi . Tartışmaları bir kenara bırakıp, bu olayın aslında kritik bir noktasına değinmek istedik. Böyle felaketlerde en kritik noktalardan birinin iletişim olduğunu düşünüyoruz, Facebook’ta bizimle paralel düşünmüş olacak ki, saldırı sonrasında ‘Safety Check‘ butonunu aktif hale getirdi. Bu uygulama sayesinde birçok insan sevdiklerine tek tuş ile hayatta ve iyi olduğunu haber verme imkanı buldu. Bu yüzyılda bu tarz uygulamayı kullanmak acı gelse de, iletişimin kritik olduğu durumlarda ciddi anlamda fayda sağladığını söylemek gerek.

2014’te kullanıma alınan Facebook’un bu aracı, daha önce de afet zamanlarında aktif hale getirilmişti. Afganistan, Şili ve Nepal’deki depremlerde 4 milyondan fazla insan bu aracı kullanarak sevdiklerine iyi olduklarına dair bir işaret gönderebilmişti.  Fakat Paris’teki olaylarla ilk defa doğal bir afet için değil de bir felaket için bu buton aktif edilmiş.

Facebook’un bu uygulamasının acil durumlardaki faydasını gördükten sonra, okurlarımızın gittikleri iş seyahatlerinde ya da dışarıdayken yaşanması muhtemel olan kötü durumlarında yardımcı olabilecek uygulamaları araştırdık. Sizler için telefonunuzda bir sigorta gibi bulunması gereken mobil uygulamaları bir araya getirdik. Tabii ki bu uygulamaları sürekli olarak telefonunuzda bulunduruyor olmak hoş gözükmese de, sadece bir kere işe yaramasının yeterli olacağının altını çizmekte fayda var.

 

Watch Over Me

Watch-Over-Me-uygulama

Yaşadığı kaçırılma girişimi sonrasında bu uygulamayı geliştiren Xin-Ci Chin, kendisinin bu girişimden yara almadan ve sorunsuz atlatması sonrasında, diğer insanlarında aynı tehlike altında olduğunu fakat farkında olmadıklarını görüp, bu soruna bir çözüm olarak bu uygulamayı geliştirmiş.

Bu uygulama sayesinde geç saatte eve gideceğiniz zamanlarda, uygulamayı kullanan arkadaşlarınızın sizin eve gidiş sürecinizi takip etmelerini sağlayabiliyorsunuz. Bu süre boyunca yaşanması muhtemel sorunları en aza indirmek için, güzergahınız üzerinde sorun yaratabilecek yerlere yaklaştığınızda uygulama sizi uyarıyor, böylece riskleri minimuma indirmeyi hedefliyor. Siz dışarıdayken sorun olduğunda haber verememe ihtimalinize karşılık, telefonunuzu sallamak gibi basit hareketlerle acil durumda haber verilmesini istediğiniz listeye konumunuzla birlikte tüm bilgileri gönderiyor.

 

Disaster Alert

disaster-alert-mobil-uygulama

Pacific Disaster Center tarafından geliştirilen bir mobil uygulama. Çok seyahat eden okurlarımız için gidecekleri lokasyonları önceden kontrol etmeleri ve gerektiği takdirde, önlem alıp gitmelerini ya da seyahatlerini ertelemelerini sağlama açısından önemli bir uygulama. Bu uygulamada Dünya üstünde tehlike arz eden hastalıkların gerçek zamanlı olarak durumlarını görebiliyorsunuz. Yaklaşık 1.5 milyon insan tarafından kullanılan Disaster Alert aynı zamanda deprem gibi bilgileri de kullanıcılarıyla paylaşıyor.

 

Life 360 

life360_mobil-uygulama

Kendi güvenli çemberinizi yaratmayı hedefleyen uygulama, anlık olarak konum takibi ve harita üzerinde görüntüleme özelliği ile sevdiklerinize göz kulak olmanızı sağlıyor. Uygulama içi mesajlaşma ile anlık iletişimi hızlandırırken, tüm bunları grup halinde de yapabilmenize de imkan tanıyor, böylece kendi güvenlik çemberinizi oluşturabiliyorsunuz. Temelde lokasyon paylaşımına odaklanan uygulama daha çok çocuklu aileler için iyi bir seçenek olacak gibi gözüküyor.

Panic Button

Red-panic-button-mobil-uygulama

Çok fazla detay istemeden acil durumda bilgilerini paylaşmanın yeterli olacağını düşünenler için ideal bir uygulama. Panic button, adından da anlaşılacağı gibi basit bir uygulama. Önceden ulaşılması istediğiniz kişileri ayarladıktan sonra, acil durumda butona basıyorsunuz. Siz butona bastığınızda önceden belirlediğiniz herkese lokasyonunuz ve gerekli bilgileri içeren mail, sms gönderiliyor. Hatta isterseniz bunu Twitter ve Facebookta paylaşılmasını da sağlayabiliyorsunuz.

EmergenSee

emergensee-mobil-uygulama

Bu uygulama acil durumda lokasyon bilginizin yanında, video kayıdı alarak önceden belirlediğiniz kişilerle paylaşmanızı sağlıyor. Uygulama içinde süre sınırlaması koyarak, belirli süre sonunda kapatmazsanız aynı şekilde tehlike durumu olduğunu düşünüp yakınlarınızı uyarıyor. Bu uygulamanın aslında güzel tarafı tamamen paralı olan kısmı. İçinde bulunan kişisel güvenlik uzmanları sayesinde herhangi bir acil durumda, izleme merkezine bilgileriniz iletiliyor, acil duruma göre polis, ambulans ya da itfaiye gibi gerekli ekipler alarma geçiriliyor.

 

React Mobile

React-Mobile-uygulama

Diğer örnekleri gibi lokasyon ve uyarı paylaşımı sunan uygulama rakiplerinden kolay kullanımıyla ayrılıyor. Uygulamada bulunan Follow me tuşu ile kontaklarınız sizi güvende olana kadar takip edebiliyor. Aynı zamanda geliştirdikleri harici fiziksel acil durum butonunun da uygulama ile birlikte satışını gerçekleştiriyorlar ve telefonunuzun olmadığı yerde kullanabilmeniz için, anahtarlık boyutunda bir buton ile yardım isteyebilirsiniz.

 

ICE: In Case of Emergency

in-case-of-emergency-mobil-uygulama

ICE uygulaması zor durumunuzda 360 derece çözüm üretmeye odaklanmış bir uygulama diyebiliriz. Medikal datanızdan, sigorta bilgilerinize ve tabii ki acil durum kontaklarınıza kadar bir çok konuda hakkınızdaki bilgiyi içinde barındırıyor. Bir paramedik tarafından geliştirilen uygulama, birçok kriz durumunda yardımcı olabilecek bilgileri içinde bulunduruyor. Öyle ki, size bir şey olma durumunda telefonunuzu bulan kişi için bile bir modu bulunan uygulama şuan 13 dilde hizmet vermekte.

 

Tabii ki bunları yazarken sürekli olarak kullanmak zorunda kalmayız inşallah gibi cümleleri defalarca içimden geçirerek yazıma devam ettim. Fakat sanırım bu konulardaki en büyük sorun bizim başımıza gelmez hissiyatı diye düşünüyorum. Kimse bu tarz durumları kendi başına geleceğini içine düşene kadar tahmin etmez. Tedbirli olmaktan kimseye zarar geleceğini düşünmüyorum, bu uygulamaları da sigorta gibi düşünebilirsiniz. Belki hayatınız boyunca hiç ihtiyacınız olmayabilir, ama olduğunda sigorta yaptırdığınız güne şükredersiniz.

 

Bu sefer yazımızı paylaşarak, farkındalık yaratmanızı isteyeceğim. Bu tarz uygulamalarla bir çok insanı bu konuda bilinçlendirip, belki hayat bile kurtulmasına yardım etmiş bile olabilirsiniz. Lütfen sevdiklerinizle paylaşın.

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.