Durun canım! Başlığı okuyup, önyargıyla kötü yorum atmaya başlamayın hemen. Kadınların -malesef ki- birçok işyerinde cinsiyet ayrımından muzdarip olduğunu herkes biliyor. İşe alınmalarından, işyerindeki muameleye, terfi söz konusu olduğunda negatif ayrımcılığa kadar pek çok zorluğa göğüs germek zorunda kalıyorlar.

İlgili Yazı : Türkiye’de Kadın Girişimciyi Yıldıran 4 Bakış Açısı

Erkeklerden beklenen karakteristik özellikler vardır; hırçın, eleştiren, tuttuğunu koparan gibi. Aynı eylemleri bir kadının gerçekleştirmesi ise onu direk şirret, işi yokuşa süren, kendini beğenmiş hatta şımarık yapar.

Başlıkta da yazdığım gibi günümüzün iş dünyasında önde olmak, diğerlerinin arasından sivrilmek zor. Hele ki Türkiye’de kadın girişimci iseniz işiniz daha da zor. Bunu ben demiyorum, istatistikler söylüyor.

Dünya’da tanınan kadın yöneticiler birçok kez “şirret” etiketini yemişlerdir ve bunu çok da takmazlar. İş Dünyasında bu etiket, o işte ne kadar iyi olduğunuzun adeta bir göstergesidir.

Birçok kadın, bu etiketi yememek için iş dünyasında sessiz kalmayı ve yavaş gitmeyi seçmişlerdir. Ama unutmayın ki tatlı kızlar sona kalır.

Kadınlara, hedeflerine ters düşen bir şekilde davranmaları öğretilir. Verileni kabul etmesini, hak ettiğini talep etmemesi gerektiği öğretilir.

Kadınlar üniversite mezunlarının %57’lik bir bölümünü oluşturmanın dışında ne yapar? Fortune 500 Dünya sıralamasına göre en iyi yöneticiler listesinin sadece %4’ü kadın. Sadece %14’ü Yönetici, %16’sı yönetim kurulunda. Bu kadar çalışmanın karşılığında rüzgar pek kadınların lehine esmiyor gibi.

Biz İş Dünyasında daha çok kadın yönetici görmek istediğimiz için bir liste hazırladık. Uygulayıp uygulamamak size kalmış.

1. Amacı Olan İşlerle Uğraş

Toplantı organizasyonları gibi işlerle zaman kaybetmek yerine, fırsatları değerlendirmeye ve ekibinizi bu doğrultuda yönlendirmeye odaklanın.

Herkese iyi davranmak, tatlı insan olmak size çoğu zaman bir şey kazandırmaz, hatta kimsenin yapmak istemeyeceği işlerin size yönlendirilmesine sebep olur. Angarya işlerin adresi olmaktan kaçının ve çok iyi olmayı bırakın. Size devamlı iş toslamaya çalışan kişileri açık edin.

Eğer şirret olmak, hak ettiğiniz saygıyı ve mevkiyi tescilleyecekse, bırakın bu etiket size yapışsın.

2. Başarılı Erkek Karekterleri Benimse

Eğer kendinizi baskın lider olarak kabul ettirmek istiyorsanız, genellikle karakteristik tavırlar benimseyin. Yüksek sesle konuşun, kararlı bir vücut diline ve jestlere sahip olun ve mümkün olduğu kadar özel hayatınızdan bahsetmeyin ( kocanız, çocuklarınız gibi). Bu özelliklerin genellikle bir erkeğin başarısı için gerekli olduğu düşünülmektedir.

Bunların yanında iş arkadaşlarınızın veya çalışanlarınızın yanında duygularınızı belli etmeyin – ağlamayın, çok çabuk sinirlenen bir yapınız olduğu kanısına vardırmayın. Çok çabuk manupile edilebildiğinizi anlayan kişiler, sizi ağlatmak veya sinirlendirmek için uğraşacaklardır. İş dünyasında zayıflık = başarısızlıktır.

İş arkadaşlarınızla arkadaş veya duygusal bağlar kurmaktan kaçının. Yeri geldiğinde bu kişilerin üstüne basarak yükselmeniz gerekecektir. Beslediğiniz duygular size engel olacaktır. Eğer hedef yükselmekse, dostluklarınızı dışarıya saklayın ve profesyonel davranın.

3. Sesini Yükselt

speak up

Büyüleyici kadınsal tavırlarınızla oturup, birinin başarılarınızı takdir etmesini beklemek yerine, konuşun. Firmaya katkılarınızı patronunuzun gözüne sokun. Onlar genelde sizin yaptığınız işi fark edemeyecek kadar meşguldürler. Onlara bunu sizin anlatmanız gerekir. Bu sayede bir sonraki terfinizi veya maaş zammınızı konuşma fırsatınız olur.

4. Özür Dilemekten Vazgeç

Şirret etiketini yemekten korkan kadınların büyük çoğunluğu ortak bir davranış sergiler: devamlı olarak “özür dilerler.” Tabi ki çok büyük bir işin kaçmasına neden olursanız, özür dilemek normal. Fakat kadınlar genellikle birinin kalemini aldıkları için, birinin yolunda durdukları için veya bir fikir beyan ettikleri için özür dilerler. Gereksiz yere özür dileyen insan ezik görünür ve ciddiye alınmaz.

Eğer birinin terfisini siz aldıysanız sakın bunun için özür dilemeyin, “demek ki ben daha çok hakediyormuşum” diyin ve uzaklaşın. Şirretler özür dilemez.

5. Standartlarına Uymayanları Ele

Standartlarınızı yüksek tutun ve bu standartlara uymayanları eleyin. Önemli olan sizsiniz ve sizin standartlarınıza uymayanlara “sorun değil” yerine bir daha aynı şekilde davranırsa kovulacağını söylemek en doğal hakkınız. Başarılı olmak için, sattığınız üründe de, verdiğiniz hizmette de standartlarınızı yüksek tutmalısınız.

6. Şirret Sadece Bir Kelime; Kabullen

bitch

Kelimeler ancak siz onlara anlam yüklerseniz güç kazanırlar. Eğer şirret kelimesinden gücenmez ve onu kabullenirseniz, başarmanın çoğunu hallettiniz demektir.

Unutmayın ki şirret kelimesi, erkekler için gayet normal olan hırçın, eleştiren, tuttuğunu koparan gibi özelliklerin, kadında kötü durmasını sağlamak için yaratılmış bir kelimedir.  Bu kelimeden korkmayıp, söylemeniz gerekenleri anlatmaya başladığınızda, karşınızdakinden saygı göreceğinize ve işlerinizin kolaylaşacağına emin olabilirsiniz.

Unutmayın ki size şirret etiketinin yapıştırılmasına izin vermeniz kötü bir şey değil, aksine hayatta kariyeriniz için savaştığınızın belirtisidir.

7. Eleştirinin Bir Tür Kıskançlık Olduğunu Anla

Eğer size biri şirret diyorsa, bunun kıskançlıktan dolayı söylendiğini bilin. Bu kelime genellikle kadınların talepkar olmalarını engellemek için ortaya atılmıştır. Bu kelimeyi aşağılayıcı değil başarınıza karşılık iltifat olarak kabul edin.

Şirret kelimesini kullanan erkekler genellikle kadınları tehdit olarak gören erkeklerdir. İşlerini ellerinden alacağından korkarlar. Bu kelimeyi çok kullanan kişileri bir kenara çekin ve bu tarz davranışların kesinlikle tolere edilmeyeceğini açıkça belirtin.

8. Suyunu da Çıkarma :)

Yukarıdaki öneriler sizi bir adım öteye taşıyacaktır ama hiçbir zaman davranışlarınız kabalığa ve edepsizliğe yol açmaması gerektiğini unutmayın. Kariyeriniz için dişli bir rakip olduğunuzu hissettirin fakat insanlara saygılı ve nazik davranmayı ihmal etmeyin.

Eğer başarılı bir yöneticiyseniz ya şirret etiketi çoktan yapıştırılmıştır, ya da yakındır. Fakat unutmayın ki başarı en iyi intikamdır dolayısı ile en başarılı iş kadını olmak için elinizden geleni yapın.

Yazar Hakkında

Toygar Ateş
Editör

1977 Mayıs ayında İstanbul’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra Londra’da Fashion Marketing okudu. Soğuktan ve yağmurdan sıkılıp Los Angeles’a taşındı. Burada İşletme okuduktan sonra İstanbul’a döndü. Okumayı, öğrenmeyi, birşeyler icat etmeyi ve teknolojiyi çok sever. Teknoloji denince onun için akan sular durur. En son çıkan ürünleri, oyuncakları kaçırmaz. Unboxing konusunda uzman denebilecek kadar Teknolojik cihaz kutusu açma deneyimi vardır :) Kafa Tech'te bu enerjisini, merakını ve öğrendiklerini paylaşmak için yazar.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.