“Geleceğe Dönüş 2” filminde Marty McFly‘ın Doktor Brown  ile 21 Ekim 2015 tarihine yolculuğunu bilmeyen yoktur herhalde. İşte o gün geldi çattı ve bizler de sizler için filmden günümüzde gerçekleşmiş 6 kehaneti sizler için bir araya getirdik.

#1 HoverBoard

Filmde gelecekte (ani günümüzde) McFly çeteden kaçmak için küçük kızların kaykayını “ödünç” alıyordu. Fakat kaykay normal tekerlekli bir kaykay değil uçan bir kaykaydı. Belki de tüm Geleceğe Dönüş serileri içinde herkesin aklında kalan, hayalini kurduran sahne budur. McFly havada süzülür, biz de hayran hayran bakardık. Bu sahne birçok mucidi harekete geçirdi ve yaklaşık 30 senedir bu işin yapılabilirliğini ispatlamaya çalışıyorlar. Tam anlamıyla olmasa da 2 mucit bunu başardı.

Bunlardan birincisi Hendo, ikincisi Kanadalı mucit olarak bilinen Catalin Alexandru Duru. Her ikisi de ayrı teknolojileri kullanarak havada kalmayı başardılar.

Hendo, çok güçlü mıknatıslar vasıtası ile metal bir yüzeyde aynı kutupların itme prensibini kullandı. Duru ise Dronelarda kullanılan pervaneli motorları kullandı.HendoHoverboard7


hoverboard-world-record-01

 

#2 Görüntülü Görüşme

Günümüzde her ne kadar bize basit gelsede, bundan 30 yıl önce televizyon üzerinden canlı bağlantı hemde görüntülü olması hepimizi cazip ve ilginç gelmiştir. Artık neredeyse iğne ucu küçüklüğünde ki kameralar sayesinde akıllı saatimiz üzerinden bile görüntülü görüşme yapabilmekteyiz.

facetime

#3 Büyük Ekran TV

Filmin çekildiği dönemde sadece tüplü televiztonların olduğunu ve bunlarında kare formatta olduğunu düşünürsek, filmde 2015 yılında 16:9 formatlı bir büyük ekran TV olması hem de bunun bir Flat TV olması bence büyük bir ileri görüşlülük örneği.


giantTV

#4 Otomatik Bağcıklı Ayakkabı

Filmde McFly araçtan iner ve Nike ayakkabılarını ayağına geçirir. Burada enteresan olan ayakkabıların bağcıklarının kendiliğinden bağlanıyor olması. Herkese külfet gelen bağcık bağlama sahnesi benim gibi birçok sabah miskini insanın hayallerini süsledi. Nike, filmde kullanılan konsept ayakkabıdan sadece 1500 adet üretti ve satıştan elde edilen karı, Michale J. Fox Parkinson Vakfına bağışladı.

nikeairmag#5 Giyilebilir Teknolojiler

Filmin bir sahnesinde McFly gözünde bir siyah kalın çerçeveli gözlük ile gözüküyor. Tam karşısında oturan kızkardeşi ise farklı bir dizaynda gözlük takıyor. bunlardan biri günümüzde ki Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğüne çok benziyor. Bir diğeri ise dizayn olarak tam tutmamış olsa da mantık olarak Google Glass ile aynı. Telefon görüşmeleri bunun üzerinden yapılıyor.

 

1405-36 094 1405-36 Sign Glasses at Planetarium Computer Science, Google Glass May 21, 2014 Photo by Jaren Wilkey/BYU © BYU PHOTO 2014 All Rights Reserved photo@byu.edu (801)422-7322

oculus

#6 3 Boyut & Arttırılmış Gerçeklik

Sanal Gerçeklik, 3 Boyut gibi kavramlar hayatımıza son birkaç yıldır girmiş olsada, hızla benimsenmekte, oyunlardan tanıtımlara, filmlerden eğitime her türlü mecrada karşımıza çıkmakta. Filmin bir sahnesinde McFly’ın arkasından gelen Jaws hologramı henüz hala tam anlamıyla gerçekleşmiş olmasa da çeşitli gözlükler veya kameralar yardımı ile aynı duyguyu, hatta Oculus ile çok daha gerçekçi duyguları yaşatabilmekte. IMAX teknolojisi ile çekilen filmler gişe rekorları kırmakta. Bunlara en yakın örnekler yakın zamanın muhteşem filmleri, Avatar, Pi, Jurassic Park.

imax

 

Sizi bilmem ama “Geleceğe Dönüş”, “Azınlık Raporu”, “Uzay Yolu” gibi geleceği tahmin ederek yazılmış dahiyane senaryoların, insanların ufkunu açtığını, akıllarına bir tohum ektiğini düşünüyorum. Hatta bir adım daha öteye gidip, senaryoların bir şekilde öbür dünya ile iletişime geçebilen az sayıda insanların fikirlerinden yola çıkılarak yazıldığını düşünüyorum. Acaba norma miyim? :)

Yazar Hakkında

Toygar Ateş
Editör

1977 Mayıs ayında İstanbul’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra Londra’da Fashion Marketing okudu. Soğuktan ve yağmurdan sıkılıp Los Angeles’a taşındı. Burada İşletme okuduktan sonra İstanbul’a döndü. Okumayı, öğrenmeyi, birşeyler icat etmeyi ve teknolojiyi çok sever. Teknoloji denince onun için akan sular durur. En son çıkan ürünleri, oyuncakları kaçırmaz. Unboxing konusunda uzman denebilecek kadar Teknolojik cihaz kutusu açma deneyimi vardır :) Kafa Tech'te bu enerjisini, merakını ve öğrendiklerini paylaşmak için yazar.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.