Daha önce, çocuklarımızı yönlendirme konusunda daha ılımlı olmamız ve onların lider/girişimci yönlerini özgür bırakmamız gerektiğinden bahsetmiştik. Bkz. (Çocuklarınıza Öğretebileceğiniz 8 Girişimcilik Yeteneği) Çünkü sürekli dikte ve komuta altında bulunan çocuklar, özgürce hareket edemezken, yaratıcılıkları ve yetenekleri, varsa bile zamanla köreliyor.

Bunun aksi uygulandığında ise, yazımızın konusu 5 yaşındaki Hawkeye Huey gibi örnekler ortaya çıkıyor. Hawkeye, özgür bıraktığı yaratıcılığı ve farklı perspektifi ile, 5 yaşında 170,000 takipçisi olan bir instagram hesabına sahip ve fotoğrafı National Geographic’de fotoğrafı yayınlanan en genç fotoğrafçı olmayı başarmış. Hawkeye, Rolling Stone dergisi tarafından tüm zamanların en iyi 40. instagram hesabı seçilen hesabı ile, genç(!) yaşına ve bir lokma olmasına aldırmadan, fotoğraf dünyasında kendine ciddi bir yer edinme yolunda görünüyor.

hawkeye-instagram

Çektiği fotoğraflara göz atmanızı tavsiye ederiz – şu gün batımı fotoğrafı ve bu genç müzisyenlere ait fotoğraf küçük adam için büyük işler söz konusu olduğunu anlatıyor.

Huey’in fotoğraf merakı ise, kendisi de National Geographic’de fotoğrafçı olan babası Aaron’dan geliyor. Aaron, oğlunun fotoğraf çekmeyi bir akıllı telefon ekranına dokunarak öğrenmesini istemediği için, ona ilk fotoğraf makinesini 4 yaşında almış.

lama-hawkeye-huey

Zion National Park, Utah.

arizona-utah-hawkeye

Arizona – Utah Sınırı – Hawkeye Huey

Bundan kısa bir süre sonra da ikili 18 aylık bir Batı Amerika keşif turuna çıkmışlar ve Hawkeye hünerlerini konuşturmaya başlamış. Yolculuk boyunca, Aaron Hawkeye’ın çalışmalarını sosyal medya hesaplarından yayınlamış ve küçük fotoğrafçının hesapları yavaş yavaş kayda değer sayıda takipçiye ulaşmış.

hawkeye-huey-5-yasinda-fotografci

Eğer bunlar kulağa yeterince “girişimcilik” gibi gelmiyorsa, Hawkeye’ın Kickstarter üzerinden fonlamak için kampanya başlattığı Cowboys Indians Hobos Gamblers Patriots Tourists and Sunsets adlı kitabından bahsetmek isterim. Küçük dahinin yaratıcı gözünün bir iş fırsatına evrildiği bu kampanya, Kickstarter’da toplamda tam 47.189$ toplayarak başarılı oldu ve gelecek bahar kitabın raflarda yerini alması planlanıyor.

Aaron Hawkeye’ın bu başarısı için, sözlerine “Bu, sonuç olarak, Hawkeye’ı bir tür mucize veya kendi selefim olarak sunmakla ilgili değil, tüm çocukların yaratacılığını ve vizyonunu kucaklamakla ilgili bir şey” diyerek devam ediyor.

aaron-huey

Kitap daha önce söylediğimiz üzere baharda yayınlanacak ve kitabın basım vb. maliyetleri haricindeki tüm gelirler, Hawkeye’ın eğitimi ve yaratıcı girişimleri için saklanıyor olacakmış.

Hawkeye Huey ve babası Aaron, çocuklarımızın yaratıcı değerini ortaya çıkarmamız için hepimize ışık tutan değerli bir örnek.

Kendimiz için sahip olamadığımız şeyleri, kendi egomuzu, kendi ihtirasımızı, bizden çaresizce yönlendirme bekleyen küçük zihinlere yüklemeyelim, onları köreltmeyelim, yıldırmayalım derim.

Bunun yerine onları destekleyelim, özgür bırakalım ve hata yapmalarına izin verelim.

Elbette doğrusunu öğretebileceğimiz hatalar olması kaydı ile.

Fikirlerinizi merak ediyorum, yorumlarınızı bekliyorum. Görüşmek üzere.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.