Her yılın sonunda, nedendir bilinmez, insan bir “bilanço” çıkarma ihtiyacına kapılıyor. “Bu yıl neler yaptım” , “bu yıl neler oldu” ve daha bir sürü başlık altında bir genel değerlendirme yapıyoruz aslında. 2015 yılının sonuna gelirken de, kişisel sorularımızı bir kenara bırakıp, “bu yıl teknoloji adına neler oldu” sorusunu soracağız bir süre. Başlangıcı da 2015’in en iyi mobil uygulamaları hem de Türk yapımı olanlar ile yapalım dedik.

Hazırsanız başlayalım;

1.Scorp

scorp-ekranlar

Listemizin birinci sırasında Scorp yer alıyor. Genç girişimciler tarafından hayat bulan Scorp girişimcilerinin emekleri sayesinde üniversitelerden büyüyerek ciddi bir hacime ulaştı. Her gün farklı konular hakkında soruları videolu olarak yanıtladığınız Scorp’ta sorulara verilen eğlenceli yanıtları her gün farklı kanallarda ve sosyal medyada görmeye alıştık. Bu başarısını hak eden Scorp’u girişimci ruhları için ayrıca tebrik ederek başarılarının devamını diliyoruz.

2. Recontact İstanbul

recontact-istanbul-ekran-1 recontact-istanbul-ekran-2

Yine bir genç girişimci ve ekibi tarafından gerçekleştirilen uygulama Recontact İstanbul. Eray Dinç liderliğinde gerçekleştirilen uygulama sizi İstanbul’da maceraya davet ediyor. Oyun içerisinde bulunan görüntülerde tarif edilen şüphelileri bulmaya çalıştığınız uygulama çıktığı ilk günden itibaren ciddi bir başarı yakalamış. Yakaladığı bu başarıyla muhtemelen diğer şehirler için de çalışmalara başlayan ekibin ilerleyen süreçte hangi şehirle karşımıza çıkacağı merak konusu olan oyun aldığı olumlu yorumlarla kitlesini şimdiden oluşturduğunu gösteriyor. Umarız önümüzdeki senelerde global başarılar için kendilerini burada haber yapıyor oluruz.

3. Typorama

typorama-ekran

Sarp Erdağ tarafından geliştirilen uygulama sosyal medya paylaşımlarınız için görsellerinize yazılar ekleyebileceğiniz yada kendi mesajlarınızla estetik görseller oluşturmanızı sağlıyor. İçinde bulundurduğu özenle seçilmiş yazı tipleri ve görselleri ile sosyal medya hesaplarınız ve blogunuz için harika görseller oluşturmanız için pratik ve kullanışlı bir uygulama.

4- Sword Of Xolan

sword-of-xolan-ekran-1 sword-of-xolan-ekran-2

Manuganu gibi  fenomen olmuş oyunların yaratıcısı Alper Sarıkaya tarafından geliştirilen oyun yine bir Alper Sarıkaya klasiği olduğunu ilk bakışta gösteriyor. Global olarak başarı yakalayan oyunu Manuganu’dan sonra Sword Of Xolan ile aynı başarıyı yakalayan Sarıkaya’nın bu listelerde bulunmaya alışkın olduğunu söylemek lazım. Xolan’ın macerasında ona yardımcı olmanızı isteyen oyun her zamanki gibi harika görselleri ve fantastik dünyasıyla dikkat çekiyor. Alper Sarıkaya’nın oyunlarının pek kolay olmadığını söyleyerek kendine güvenen oyun severlere şiddetle tavsiye ediyoruz.

5- Hocus.

hocus-ekranlar

Yunus Yıldız tarafından geliştirilen oyun sade tasarımıyla dikkat çekiyor, gerçek bir hokus pokus ilizyonu sunan oyun bakış açınızın sınırlarını zorluyor. Persfektif ilizyon bulmacası olan Hocus, kendine güvenen oyuncuları bekliyor.

6- Getir

getir-ekranlar

Bi’taksi’nin kurucusu Nazım Salur’un girişimi olan getir kısa sürede yakaladığını ciddi başarı ile burda olması kesinlikle tesadüf değil. Kullanıcılarına yaptığı kampanyalarla hızlı bir şekilde yayınlan ve başarılı bir operasyon yürüten Getir‘i denemediyseniz hemen indirimlerini kullanarak deneyebilirsiniz.

7- Let’s Twist

Lets-Twist-ekranlar

Let’s Twist MildMania tarafından ODTÜ Teknoparkta geliştirilmiş harika bir oyun. Oyun içinde dinlenip rahatlayabileceğiniz ve yeteneklerinizi reflekslerinizi deneyebileceğiniz farklı versiyonlar mevcut. Sadeliği ve farklı tasarımının yanında oyun müzikleriyle dikkat çekiyor. İndirdiğinize pişman olmayacağınız Türk yapımı bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

8-1010! World

1010world-ekranlar

Gram Games tarafından geliştirilen bu oyun benzersiz oyun mekaniği ile dikkat çekiyor. Kendi söylemleri ile ‘oynaması kolay uzmanlaşması zor’ olan 1010! harika görselleri ile dikkat çekiyor. Bağımlılık yaptığı söylenen oyunun yurt içi ve yurtdışında bir çok mecrada ciddi takipçiye ve destekçiye sahip olduğunu söylemek lazım. Oyun severler için açtıklarında Türk yapımı bir oyun olduğuna ilkna olmakta zorlanacaklarını söylemem gerek.

9- Kapgel

kapgel-ekranlar

Kapgel ‘Ne lazım?’ mottosuyla yola çıkmış farklı bir girişim. Evden çıkmak zor geldiğinde yemeksepeti gibi uygulamalarda bulamayacağınız restoranlardan yemeğinizi tutun da istediğiniz her şeyi ayağınıza getirmeyi amaçlayan güzel bir girişim. Getir gibi rakiplerinden farklı olarak içinde bulunan markalarla güzel bir boşluğu doldurduğunu söyleyebilirim. 2015’in en iyi mobil uygulamaları listemize ek olarak App Store’da 9. sırada yer alması zaten fikrin ve uygulamanın doğru bir yolda olduğunun kanıtı olsa gerek.

10- MoBu Korku Hikayesi

mobu-korku-ekranlar-1 mobu-korku-ekranlar-2

Panteon tarafından geliştirilen oyun görselleri ve müziklerinin başarısını Kristal Piksel ödülleri ile taçlandırmış. Oyunda tembel goriliniz MoBu’nun uzayan kollarıyla karnını doyurmak için muz toplamasına yardım ediyorsunuz. Oynaması gayet basit olan oyunda görseller ve müzikler oyundan aldığınız keyfi ciddi anlamda arttırıyor. Yine bir ODTÜ Teknokent firması tarafından geliştirilen oyun firmanın ilk oyunu değil. Diğer oyunlarından kazandığı tecrübeyi MoBu’da fazlasıyla kullanan ekibin bu başarısının tesadüf olmadığının altını çizmek gerek.

App Store’un seçtiği listeyle 2015’in en iyi mobil uygulamalarını birlikte inceledik, 2015’in Türk geliştiriciler için bu denli başarlılı geçmiş olması 2016 için umut verici. İlerleyen günlerde Uygulamaların detaylı incelemeleriyle birlikte olacağız. Görüşmek üzere.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.