Analiz ve optimizasyon, takdir edersiniz ki günümüz internet işlerinde ve rekabet koşularında, olmazsa olmaz iki kavram. Daha önceki yazımızda, Rakip Analizi İçin Kullanabileceğiniz 8 Ücretsiz SEO Aracını paylaşmıştık. Şimdi de konuyu biraz daha derinleştirip, web siteniz için yapabileceğiniz analizlerin kapsamını arttıracak 14 ücretsiz SEO ve web sitesi analiz aracını paylaşmak isteriz.

Buyrunuz;

#1 Open Site Explorer: Link analizi için kapsamlı bir araç. SEO gurusu MOZ ekibi tarafından tasarlanan araç, olmazsa olmazlardan.

#2 Ahrefs: Open Site Explorer ile benzer mantıkta çalışan web sitesi taraması ve backlink analizi yapabilen en faydalı araçlardan.

#3 WordPress SEO by Yoast: Siteniz WordPress tabanında çalışıyorsa, SEO optimizasyonunu kolaylaştıran bu eklentiyi denemelisiniz. (biz farklı nedenlerden ötürü AIOSEO kullanıyoruz, takılmayın J)

#4 SERPs Rank Checker: Anahtar kelime sıralaması ve arama motoru sonuç sayfası (SERP) analiz aracı

#5 OpenLinkProfiler: Müthiş bir araç. Ücretsiz olarak kendi sitenizin, rakiplerinizin backlinklerini analiz edebilir, yeni backlinkler için araştırma yapabilir ve “link influence” değeri ile, link inşası çalışmalarınızın ne kadar faydalı olacağını öngörebilirsiniz. Bu araç bir harika dostlar.

#6 Keywordtool.io Google Keyword Planner’ın ücretsiz alternatifi

#7 Google : Analytics | Keyword Planner | Search Console | Trends |

#8 Nibbler: Favori araçlarımızdan biri. Sitenizin adresini yazın ve arkanıza yaslanın, Nibbler baştan aşağı sitenizde neler eksik, neler yanlış gösterecek.

#9 Browseo: Browseo, arama motoru botlarının sitenizi nasıl görüntülediği ve taradığına dair fikir veren faydalı bir araç. Bildiğiniz üzere, robotlara bizim gördüğümüz haliyle görünmeyen sitelerimizde, geliştirme yapmak için faydalı.

#10 Broken Links: Sitenizdeki kırık linkleri tespit etmek için kullanacağınız bir araç.

#11 Google Pagespeed Insights: Sitenizin performansını test edebileceğiniz ücretsiz Google aracı.

#12 Pingdom: Web sitesi yüklenme süresini ve down durumlarını test etme aracı.

#13 GTMetrics: Site hızını ve performansını değerlendirebileceğiniz, faydalı öneriler sunan araç.

#14 XML Sitemaps: XML & HTML varyantları oluşturmanıza yarayan Sitemap oluşturma aracı.

10 Kişi Yorumlamış

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.