Girişimcilikte, çok istisnai durumlar hariç, tecrübe olmazsa olmazdır. Tüm işlerin size baktığı bir çalışma şeklinde, ilk seferde mutlaka bir şeyleri yanlış yaparsınız ve kötü sonuçlar size doğruyu öğretir. Öğrendikçe daha iyi uygular, daha fazla başarı elde edersiniz. Diğer yandan tecrübesizlik, her ne kadar cesur olmanızı ve kendinize güvenmenizi sağlasa da, genelde acı sonuçlarla neticelenir. İşte bu acı sonuçlarla karşılaşmış YEC (Young Entrepreneur Council) ‘den 12 başarılı girişimcinin geçmişe mektuplar niteliğindeki tavsiyelerini sizlerle buluşturuyoruz. Şimdi açıkça gördükleri bazı şeyleri, onlar da daha genç ve tecrübesizken görememiş, ve sizler de aynı hatalara düşmeyin diye birkaç öneride bulunmuşlar. Bakalım neler demişler;

1. Sadece En İyilerle Çalış

David Tomas

İnsanlar farklı seviyelerde performans gösterir. Bu, ilk şirketimi kurduğumda takdir etmeyi boşladığım bir gerçekti, herkesin aynı ölçüde kabiliyetli olduğuna inanırdım. Durumun böyle olmadığını çabucak anladım, özellikle konu davranışlar olduğunda. En iyileri tanımlamayı ve işe almayı hemen öğrenmem gerekiyordu. Bünyesine en iyileri kattığım şirketler en başarılı olanları oldu, ve yolculuk her zaman daha düzgün ve akıcı oldu.

David Tomas, Cyberclick

 

2. Unutma, sen de insansın

Firas Kittaneh

Bir insan sadece kafein ile yaşayamaz. Uyku, her zaman rakiplerinin üstünde olması gereken girişimciler için inanılmaz derecede önemlidir. Ayrıca, geriye dönüp baktığımda, gece yarısından sonra benim katkıma ihtiyaç duyan gerçek bir aciliyet neredeyse hiç olmadı. Benim açımdan, işin hayatımı tüketmesi kolaydı. Neyse ki, dersimi aldım. Şimdi daha fazla kestiriyorum, daha iyi uyuyorum ve bir nedenden biliyorum ki, akşamın ilerleyen saatleri boyunca benim kesinlikle yataktan fırlayıp uğraşmamı gerektirecek  hiçbir şey olmayacak. Daha bilinçli ve daha akıllı kararlar verebilmem için, her şey ben iyice dinlenene ve daha iyi bir ruh halinde olana kadar bekleyebilir.

Firas Kittaneh, Amerisleep

 

3. Her şey, senin olmasını istediğinden üç kat daha uzun sürer

Adam Stillman

Sıkıştıran bir müşteri, teknoloji geliştirme, ekibe yeni üyeler dahil etme veya işinizle alaka herhangi başka bir şey olsun, her şey olmasını istediğinizden daha uzun sürer. Ne yazık ki, dünyanın geri kalanı sizin programınıza göre yaşamıyor ve insanların kendi uğraşları var. Edinebildiğiniz kadar kaynak edinmek bu yüzden önemlidir (özellikle müşteriler hususunda). Bu yolla, tamamıyla sadece tek bir çözüme güvenmek zorunda kalmazsınız.

Uzun vadede “kazananlar” ile “kaybedenler” arasındaki büyük farktan haberdar olmak ve gecikmiş takdiri anlamak her girişimcinin sahip olması gereken önemli bir niteliktir. Yapmaya değer her şey kolay değildir. Tutunamayan birçoğu vazgeçer. Başarının birkaç yıl alabileceğini anlamak sizi oyunda tutacaktır.

Adam Stillman, SparkReel

 

4. “Hayır” demekten çekinme

Jason Grill

Bir şirket yönettiğinizde veya startup kültürünün bir parçası olduğunuzda, sizi bir çok farklı yöne çeken bir çok şey vardır. Bir noktada, herkesle kahve içemeyeceğinizi anlamanız gerekiyor. Bir noktada “hayır” kelimesini kullanmanız gerekiyor. İnsanlar bunu anlayacak ve size karşı kullanmayacaktır.

Bazen, kendinize veya şirketinize odaklanmak için kafanızı işin içine gömmeniz gerekecek. Bu bazılarının anlaması için zor bir kavramdır çünkü onlar dışa dönük ve komünitenin bir parçası olmak isteyen kişilerdir. Birkaç kez “hayır” demek size zarar vermez. Sizin ve şirketinizin sağlığına katkıda bulunur.

 

Jason Grill, JGrill Media | Sock 101

 

5. Kendini dinlemeyi bırak

Richard Lorenzen

İnsanların yeni bir girişimde bulunmamalarının en büyük nedenlerinden biri, bir noktada kendi iç seslerinin etkisini göstererek onlara “Kendimi bunu yaparken göremiyorum” , “Bu pek ben değilim” veya “Bunun için uygun bir kişiliğe veya yeterliliğe sahip değilim.” demesidir.

Bu düşüncelerin hiçbiri somut bir gerçeğe veya olguya dayanmaz. Kendinizi dinlemeyi bırakıp, işe koyulursanız, kendinizi her seferinde haksız çıkaracaksınız. Genellikle sizinle başarı arasında duran şey kendinize söylediğiniz yalanlardır.

Richard Lorenzen, Fifth Avenue Brands

 

6. Değişime hazırlıklı ol

John Berkowtiz

Kendime işlerin planlandığı gibi gitmeyeceğini bilerek net beklentiler belirlerim. İlk girişiminizde, çok iyimsersinizdir. Planınınızın kurşun geçirmez olduğunu düşünür ve tüm olası riskleri tanımladığınıza inanırsınız. Gerçek hayatta, engeller ortaya çıkacak ve yolu değiştirmek zorunda kalacaksınız. Bunu kabullenmek planınızı korku ve inatçılık yolunuza çıkmadan ayarlamanıza olanak sağlayacaktır.

John Berkowitz, Yodle

 

7. Olmaz’cıları umursama

Darrah Brustein

Hayatınızda her zaman sizi koruduğunu düşünen iyi niyetli insanlar olacaktır, fakat onların sözleri ve davranışları sadece aklınıza şüphe tohumları ekecektir. Bir girişimde bulunurken, odaklanmış olmalısınız  ve işlerin istenildiği gibi gitmeyeceğinden korkmamalısınız. O “iyi niyet perilerine” nazikçe geri durmalarını rica edecek güveni kendime verebilmiş olmayı ve köşe başında bekleyen ve henüz göremediğim şeylere karşı korkusuz olabilmek için kendimi daha fazla güçlendirmiş olabilmeyi dilerdim. Zannediyorum ki bunu yapmak, kendimi tekrardan sorgulamaya zaman ayırmaktansa devam etmem ve daha fazla zorlamam için belli bir enerjiyi özgür bırakırdı.

Darrah Brustein, Network Under 40 / Finance Whiz Kids

 

8. Para konusunda rahat ol

Corey Blake

 

RTC’de, firmanın finansal kapasitesine bağlı kararlar vermek için yıllar harcadım. Bundan öğrendiğim şey, kararları firmanın stratejik ihtiyaçlarına bağlı olarak vermem gerektiğiydi. İkisi arasında büyük fark var. Biri korkuyu temel alırken diğeri sevgiye dayalıdır. Sevgi kazanır.

Corey Blake, Round Table Companies

 

9. Girişim dünyasından destek için arkadaşlar edin

Joshua Lee

Aynı fikirde olabileceğin bir arkadaş grubu bul. Her gün sen siperlerdeyken bir şeyler ters giderse, bu insanlar seni ayağa kaldırır. Seni belirlediğin deadlinelar ve hedeflere karşı sorumlu tutarlar. Onların tavsiyeleri, yüreklendirmeleri ve rehberlikleri seni kırık bardağın ve birçok girişimciyi avlayan bubi tuzaklarının etrafından dolaşmanı sağlar. Girişimci olmayan insanlar doğru tavsiyeyi sana veremez.

Joshua Lee, StandOut Authority

 

10. Meşgul olmakla başarıyı karıştırma

Suzanne Smith

 

İnsanlar meşgul olmayı başarı ile karıştırır. Lider olarak bir kez başarıya ulaştığınızda, bunun bir hurafe olduğunu anlarsınız. Programınızın dizginlerini elinize geçirmelisiniz ve en verimli zamanlarınızda çalışın. En verimli zamanınız ne zaman? Ne tür insanlar size enerji veriyor? Kanınızın kaynaması için neye ihtiyacınız var? Enerjinizi neyin dürtülediğini anladığınızda, zamanınınızı yönetmek ve meşguliyeti geride bırakmak daha kolaydır.

Suzanne Smith, Social Impact Architects

 

11. Şüphecileri memnun etmek için çok fazla çalışma

Kenny Nguyen

Steve Martin’den favori alıntım, “O kadar iyi ol ki, seni görmezden gelemesinler.”dir. İşimin başlangıç noktasında, en yakın arkadaşlarım bile “olmaz’cı”lardı. Onları dinlerken, işime başlamak için birçok fırsatı kaçırdım. Yakın zamanda onlardan gına geldi ve başarılı bir şekilde Big Fish Presentations’ı kurdum. Motivasyonunuzun sizden şüphe eden insanlar üzerine kurulmasına izin vermeyin. Motivasyonunuzun işinize etkisi olacak insanlar arasından kişilere bağlı olmasına olanak verin. Çok geçmeden o şüpheciler bile geri gelecek ve en büyük fanlarınız olacaktır.

Kenny Nguyen, Big Fish Presentations

 

12. Daha fazla ticaret sergisine katıl

Vladimir Gendelman

Zamanda geri gidebilseydim, kendi gençliğime, bulunduğum sektörle ilgili hem yerel hem de ulusal her bir ticaret sergisine katılmasını tavsiye ederdim. Mesai dışı vakit ayırmaktan ve bir müşterime hizmet etme fırsatını kaçırmaktan korkardım, fakat o mentalitenin fırsat maliyeti muazzam oldu. Ticaret sergilerini ziyaret etmeye başladıktan sonra, bir sürü harika insanla tanıştım ve fantastik seminerlere ve işimi geliştirmeme yardımcı olan öğretici aktivitelere katıldım, ufkumu genişlettim ve tedarikçilerle güçlü ilişkiler geliştirdim.

Vladimir Gendelman, Company Folders, Inc.

 

Bunlardan başka aklınıza gelen örnekler varsa, aşağıdaki yorum kutusunda bizimle paylaşabilirsiniz!

Kaynak : Mashable

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.